project-loon

Google’ın İnternet Balonları Hizmet Vermeye Başladı!

Google tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz haftalarda çalışmalarına başlanan Project Loon resmen hayat geçti. Maria Kasırgasının vurduğu Porto Riko’ya götürülen balonlar havaya salındı ve bu sayede kasırga bölgesindeki iletişim ağının büyük bir bölümü tekrar oluşturuldu.

Google tarafından zorlu şartlara sahip alanlara internet götürmek amacıyla geliştirilen proje üzerinde bir süredir çalışmalar yapılıyordu. Project Loon adındaki proje Porto Riko’da hayata geçirildi ve bölgede internet erişimi sağlandı.

İlk olarak Porto Riko’da denenen internet balonları internet erişim sağlanamayan bölgelerin internet kaynağı olacak. Google bu sayede dünya üzerinde internet erişimi bulunmayan 4 milyar insana internet götürecek ayrıca aşırı zor coğrafik bölgelerde de bu balonlardan yararlanılacak.

İnternet Balonları Havadan İnternet Erişimi Sunacak!

Bu proje için birçok altyapı alanı inşa eden Google’ın projeye milyarlarca dolar harcadığı tahmin ediliyor. Yaklaşık bir tenis kortu büyüklüğündeki dev balonlar sayesinde taşınan özel cihazlar insanlara internet hizmeti sunacak.

Yerden yaklaşık 20 kilometre yükseklikte dahi internet hizmeti sağlayabilen bu balonlar fırtınalara dayanıklı şekilde tasarlandı. Proje ile birlikte dünya üzerindeki internete erişen insan sayısının artacağı tahmin ediliyor.