Gmail

Gmail Şifresi Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Günümüzde en fazla kullanım oranına sahip olan e-posta hizmetlerinden biri olan Gmail hesabınızı güvende tutmak için dönem dönem Gmail şifrenizi sıfırlamanız iyi bir yöntem  olabilir. Peki Gmail şifresi nasıl sıfırlanır?


Gmail şifresi sıfırlama nasıl yapılır?

Yakın bir zamanda Gmail’de kullanıcı adları ve şifreler ile ilgili bir güvenlik sorunu  yaşamamış olsa da, e-posta’nızın bir şekilde ele geçirilme ihtimali hala mümkün. En basit ve en çok kullanılan yöntemlerden biri olan giriş sayfasının sahte versiyonu üzerinden  kullanıcı adınızı ve şifrenizin ele geçirilmesi ihtimalidir.

Başka bir yöntem ise e-posta yada sosyal medya hesaplarınızla aynı şifreyi kullanmanız durumunda Gmail hesabınız da tehlikede olabilir. Bu durumda şayet sosyal medya sitesinde ki bir güvenlik sorunu nedeni ile giriş bilgileriniz ele geçirilirse; bu şifre ile diğer hesaplarınız da ele geçirilebilir.

Kullandığınız Gmail şifresi ile Google hesap şifreniz aynı olduğunu hatırlatalım. Bu şifreyi  sıfırlamak isterseniz öncelikle oturum açıp, sağ üst köşedeki hesap simgenizi tıklamalı ve Google Hesabı düğmesine tıklamalısınız.

Bu alanda Google hesap ayarlarınız yeni bir sekmede gözükecektir. Solda bulunan liste üzerinden Güvenlik adımını seçiniz; bu alanda adınız, cinsiyetiniz, doğum gününüz ve profil fotoğrafınıza ait ayrıntıları göreceksiniz. Aynı zamanda, şifrenizin en son ne zaman sıfırladığını da göreceksiniz.

Ardından Şifreyi tıklayıp kimliğinizi doğrulamak için mevcut şifrenizi girdiğinizde sizden yeni bir şifre oluşturmanız istenecek. Şifreniz en az sekiz karakter uzunluğunda ve doğum tarihiniz gibi basit olabilecek bir şey olmamasına dikkat edin.

Şifreyi Değiştir’e tıkladığınızda, herhangi bir cihazda Google hesabınıza bağlı kalmak isteyip istemediğinizi soran bir bilgi belirecektir. Burada birinin işaretini kaldırmanız durumunda, e-postalarınızı kontrol etmeden önce yeni şifrenizi kullanıp hesabınıza giriş yapmanız gerekecektir.