Facebook videoları

Facebook, yakın bir tarihte video yükleyenlere para ödemeye başlayacak

Bir süredir videolarından önce reklam gösterme özelliğini test eden Facebook, reklam koyacağı videoların sayısını arttırıyor ve hangi videoların reklam alacağını, yani ne gibi videoların yüklenmesiyle kullanıcılarının para kazanacağını netleştiriyor.

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformu olmasına rağmen Twitter’ın güncelliğini, LinkedIn’in sunduğu profesyonel iş ortamını, YouTube’un zengin video arşivini kopyalamaya ve çok daha fazlasını kopyalamaya çalışan Facebook, yakın bir zamanda video yükleyen kullanıcılarına para ödemeye hazırlanıyor. YouTube’a benzer şekilde videolarından önce bazı reklamlar koyarak bunu mümkün kılmaya çalışan sosyal paylaşım sitesi, bir süredir reklamlı videolarını test ediyor. Bugün paylaşılan bir blog yazısına göre teste dahil olan videoların sayısı arttırılacak.

Hangi videolar Facebook’tan reklam alamayacak?

Facebook’un video sayısında artışa gitme kararıyla birlikte platformdaki hangi videoların kullanıcılara para kazandırabileceği konusu da yavaş yavaş netleşmeye başladı. İnsana gösterilen değeri düşürmeye yönelik, sürekli tekrarlanan ve farklı anlaşmalar çerçevesinde planlı olarak paylaşılan videoların reklam geliri elde edemeyeceği belirtildi. Elbette bu tanımların şimdilik çok yeni olduğu, net bir anlam ifade etmediği söylenebilir ancak sistemin uygulamaya koyulmasıyla daha iyi anlaşılacaktır.