nintchdbpict0002759122391 1

Facebook “beğen, paylaş” şeklindeki gönderilerin yayılmasını engelleyecek!

Facebook “beğenin, paylaşın” benzeri açıklamalara sahip olan gönderilerin yayılmasını engellemek amacıyla çalışma başlattı. Bu tür gönderiler artık sayfaların kademesi düşürecek.

Facebook’taki beğenme, paylaşma ve yorum sayısını artırmak için gönderilerini ilginç başlıklar altında paylaşan sayfalar, yeni kontrol sistemi sayesinde Facebook tarafından cezalandırılacak. “Sen de uyumayı seven 3 arkadaşını etiketle” veya “Kırmızı rengini beğenenler ‘şaşırma’ ifadesi bıraksın” gibi gönderilerin kullanıcıları olumsuz etkilediğini düşünen Facebook, kullanmış olduğu algoritmadan ötürü bu gönderilerin yorum ve beğeni sayısı arttıkça daha geniş kitlelere ulaştığını ve bundan faydalanılmasını istemediklerini açıkladı.

Facebook yeni sistem
Facebook’un yeni sisteminde sayfa kademesini düşürecek gönderilere bazı örnekler.

Sosyal paylaşım sitesi, yeni sistemiyle bu tür paylaşımları yapan sayfaları otomatik olarak algılayacak ve o sayfaların kademesini düşürecek. Kademesi düşürülen sayfaların daha çok kişiye ulaşması giderek zorlaşacak ve bu çeşit paylaşımlar yapmaya devam eden sayfalar takipçilerine bile ulaşamaz hale gelecek.

Sayfaların bu yeni sisteme ayak uydurması için birkaç hafta süre tanındı. Sürenin dolmasıyla birlikte sistem devreye girecek ve değerlendirmeler başlayacak.