btk dan aciklama tr uzantili alan adlari herkes tarafindan alinabilecek 1487519765 1

BTK açıkladı: .tr alan adları herkes tarafından alınabilir!

BTK Başkanı Sayın Ömer Fatih Sayan’ın açıklamış olduğu bilgilere göre “.com.tr, .net.tr ve .org.tr” uzantısına sahip alan adları herkes tarafından evraksız alınacak. İşte tüm detaylar!
 
Bilindiği üzere .com, .net ve .org gibi bir sürü alan adı uzantısı tescillemek için evrak ihtiyacı bulunmuyor. Daha önceden biri almamışsa eğer herkes bu alan adlarını alabilecek. Satın alım sırasında belli bir ücret ödenmesi halinde tescillenebilen .tr uzantısı eskiden marka ve tescileme sırasında kurum olduğu kanıtlanması için bazı evraklar istenmekteydi.
Konu hakkında Türkiye DNS Platformu’nda açıklamada bulunan BTK Başkanı, Ömer Faruk Sayan, artık belgeyle tescil edilebilen bu alan adlarının, artık daha önceden alınmamışsa eğer direk tescilleme ücretini ödeyip diğer domainler gibi evraksız kayıt edilebileceğini duyurdu. Evrak gerektirmeyen alan adlarının içerisinde “.com.tr, .net.tr ve .org.tr” alan adları yer alıyor.
 

Yeni Karar Bazı Sorunlara Neden Olabilir!

 
Yeni karar ile beraber evrak sırasında oluşan uzun kuyrukların azalması hem de alan adı alımı sırasında oluşan evrak kayıt karmaşası azalacak. Bunların yanı sıra alan adları belgerlerle tescillediği için alan adları çok daha güvenli bir şekilde kurum veya kuruluşlara tescillenmekte ve ilerleyen sonuçlarla evraklar ile sahipliği doğrulanabiliyordu. Şimdi ise herkes tarafından alınan bu alan adları için bazı güvenlik sorularının doğması beklenebilir. Bakalım ilerleyen günlerde ne gibi açıklamalar yapılacak. Bekleyip göreceğiz.