5G İnternet Hızı

5G İnternet Hızı

Genel olarak hepimizin internet problemleri olmuştur. Ancak gün geçtikçe, teknolojimiz ilerledikçe bu durum yavaş yavaş ortadan kalmış duruma gelmiştir. Ancak yine de dosya aktarımları için indirme hızları için gibi sorunlar hala devam etmektedir.

5G, mobil telefonlarının kullandığı hücresel ağlarda mevcut olan teknolojik alt tabanın yeni kanunları ile yeniden oluşturulmasıdır. Bu çerçevede radyo frekansları, işlemciler ile antenleri kullanılma şeklinde yapılan değişiklikler ve kapasite büyütücüsü yeni eklemelerden söz edebiliriz.

1970’lerden itibaren bu zamana farklı şirketler üzerinden mühendisleri hücresel ağların yapılandırılması için standartlar üzerine anlaşılıyor ve alt yapı noktası olarak içerisinde doğru hareket halinde bulunuyor. İletişim cihazları da bu altyapı standartlarına uygun bir şekilde üretiliyor. Aşağı yukarı her 15 yılda bir gelişen teknoloji ile daha hızlı bir biçimde verim alabilmek için ve daha iyi bir hizmet sunabilmek için bu altyapının kodlarını ve malzemesini değiştiriyor.

5G İnternet Hızı

5G Ne Kadar Hızlı

5G tam olarak ne kadar hızlı olduğunu aslında tam olarak sizin nerede yaşadığınız, yaşadığınız yerin altyapısı belirlemektedir. Ya da kullanmış olduğunuz operatör çok büyük bir etki göstermektedir.

Bir örnek vermek gerekir ise Qualcomm firması yaptığı testlerin sonunca saniyede 4.5 gigabit gibi bir hıza ulaştığını açıklamış bir durumda fakat bu ulaşılan en ama en yüksek hız. Ortalama olarak açıklanan hız ise 1.4 gigabittir. Bu bile var olan en yüksek hızlı 4G iletişiminden 20 kat daha hızlı bir internet teknolojisidir.

Eğer 4 ya da gigabit gibi bir hıza ulaşırsanız şimdiki hızınızdan yaklaşık olarak 100 kat daha hızlı bir internet gücüne sahip olmuş olacaksınızdır. İndir tuşunun yerini oynat tuşu almış olacaktır çünkü dokunmanızla filmin inmesi aynı anda olacaktır. Bir dizinin tüm sezon ve bölümlerini en yüksek kalitede indirmeniz ortalama olarak sadece 15 saniye sürecektir. Evet yanlış duymadınız sadece 15 saniye sürecektir. Bu inanılması güç hızlara 5G ile ufak da olsa yaklaşılabileceği öngörülüyor.