YoYo Games firmasının girişim tarihi

YoYo Games firmasının girişim tarihi

YoYo Games firmasının girişim tarihi özellikle Game Maker ile oyun geliştiren kullanıcılar tarafından merak edilen bir konu.

Game Maker 6.0, Game Maker 8.0, Game Maker Studio gibi oyun motorları ile tanınan ve özellikle Game Maker 8 oyun motoru ile adını daha çok duyuran YoYo Games, bu zamana kadar ürettikleri ile popülerliğini katlamış bir firma haline geldi. YoYo Games’in o eski oyun arşivi, Gam Maker ile yapılan işletim sistemi simülasyonları, eski Game Maker forumları kullanıcıların yaşadığı güzel anlardan bazılarıydı. Bu konuda Game Maker’ın üreticisi olan YoYo Games firmasından bahsedeceğiz.

YoYo Games firmasının girişim tarihi

YoYo Games, 2007 yılında kurulan bir video oyun şirketi. Genel merkezi Birleşik Krallık’ta yer alan YoYo Games’in ana ürün odağı Game Maker ve Game Maker ile geliştirilen oyunlar oldu. YoYo Games’in kurucuları Michael Cassius, Sandy Duncan, Spencer Hyman ve James North-Hearn olarak yer alıyor.

YoYo Games, 2015 yılında 10.65 milyon € karşılığında playtech firmasına satıldı. O zamanın döviz kuruna göre bu miktar 16.4 milyon $ olarak yer alıyordu. Şirket, Playtech’e geçtikten sonra tasarım değişikliğine gitti, oyun motorunu daha da geliştirdi. 2021 yılında Opera Software tarafından 10 milyon $’a satın alınan YoYo Games, artık Opera’ya bağlı bir video oyun firması haline geldi.

YoYo Games firmasının girişim tarihi

Konunun devamında YoYo Games’in en önemli projelerinden birisi olan Game Maker’dan söz edeceğiz. YoYo Games her ne kadar 2007 yılında kurulsa da aslına bakılırsa Game Maker oyun motoru 1999 yılından beri bulunuyor. 1999 yılında Mark Overmars tarafından geliştirilen Game Maker, ilk sürümü ile piyasaya sürüldü. O zamanlar 3 boyutlu oyun desteği bulunmayan motor 2 boyutlu oyun geliştirmek için kullanılıyordu. 2004 yılı içerisinde Game Maker 5.1 sürümü yayınlanmıştı. Yapılan bir duyuruda Game Maker 5.0 ve önceki sürümlerin ücretsiz olduğu, 5.1 için ise kayıt gerektiği belirtilmişti.

2004 yılının son çeyreğinde Game Maker 6.0 piyasaya bomba gibi düşmüştü. Çünkü 6. ana sürüm ile birlikte oyun motoru 3 boyutlu oyun geliştirme desteği kazanmıştı. Sonraları 7 ve 8. sürüm ile birlikte piyasaya sürülen Game Maker, daha sonrasında Game Maker Studio ve Game Maker Studio 2 sürümü ile kullanıcıları karşıladı. Game Maker Studio kısmen ücretsiz olarak sunuluyor.