uber kullanıcıları izliyor mu

Uber Kullanıcılarını Takip Ediyor İddiaları Gündem Oldu

Son günlerin en popüler ulaşım uygulamalarından biri olan Uber’in adı ardı ardına skandallarla anılmaya başladı. İlk olarak uygulamanın birçok çalışanının istifa etmesi gündem olmuştu. Şimdi ise uygulamanın kullanıcılar izlediği iddiaları Uber’i sarstı. İşte detaylar.

Ulaşım ve özel servis sistemleri artık akıllı telefonlar üzerinden kullanılan sistemler olarak dikkat çekiyor. Kullanıcıların sadece akıllı telefonlarını kullanarak yararlanmalarının mümkün olduğu servisler hızı bir şekilde de yayılma gösteriyor. Tüm bu servislerin içerisinde en çok kullanılan servis ise Uber. Dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalar arasında da yer alan servislerden biri olan Uber son yıllarda ise zor zamanlar geçiriyor.

Aslında düşünüldüğü gibi uygulamada herhangi kullanıcı kaybı ya da popülarite kaybı yok. En azından şimdilik. Uygulamanın asıl sorunu kullandığı bazı sistemlere hem çalışanlarının hem de dev firmaların karşı çıkması. İlk olarak Uber çalışanlarının istifa etmesiyle ortaya çıkan gelişme sonrasında uygulamanın kullandığı bir kod sisteminin kullanıcıları izlediği belirtilmişti.

Sistemin içerisinde bir kod bloğu nedeniyle kullanıcıların sürekli olarak konumlarını izlediği ve bu konumları nasıl kullandığının bilinmediği belirtilen Uber için ileri giden ve casus yazılım iddialarında da bulunanlar bile oldu. Konu hakkında ise sonunda açıklamalar ve yeni adımlar geldi.

İddialar Uber Açıklama Yaptı

Söz konusu izleme açıklaması için sonunda beklenen haber geldi. İddiaların sürekli hale gelmesinden sonra sonunda Uber tarafından konuya ilişkin bir açıklama geldi. Yetkililer tarafından yapılan açıklama sonrasında uygulamanın aslında böyle bir amacı olmadığının sadece farklı amaçlı kullanılan bir kod dizisinin bu şekilde yorumlandığı belirtildi.

uber kullanıcıları izliyor mu

Uygulama yetkililerine göre çok küçük bir kod dizini üzerinde yer alan bazı düzenlemelerle kullanıcıların akıllı telefonlarının çalınması durumunda çalıntı kart ile kullanımın önüne geçmek için böyle bir adım atıldığı da vurgulandı. Asıl ilginç olan ise sistemin genelde iOS işletim sistemlerinde geçerli olması. Yani Android işletim sistemlerine göre iOS işletim sistemi sürümünde Uber’in izleme sorunu oluşturduğu belirtiliyor. Bu durumda kafaları karıştıran başka bir detay olarak dikkat çekiyor.

Apple Doğrudan Uyarıda Bulundu

Tüm bu iddiaların ardı ardına gelmesi ve iOS sürümünde gerçekten de uygulamanın izleme kodunun kullandığının ortaya çıkmasıyla beraber doğrudan Apple da harekete geçti. Tim Cook Uber uygulamasının yetkilileriyle birebir bir görüşme yaptığını belirtti. Konu hakkında iddialar üzerine bir konuşma yapıldığı belirtiliyor.

Konuşulan iddiaların gerçek olduğunu düşünen ve hatta tespit eden Apple’ın uygulamayı bu konuda uyardığı belirtiliyor. Yapılan uyarıda eğer izleme sisteminden vazgeçilmezse iOS işletim sistemleri için Uber desteğinin kaldırılacağı ve App Store üzerinden uygulamanın da kaldırılacağı belirtildi. Doğrudan Apple tarafından bir açıklama yapılmasa da gelen bu uyarı sonrasında uygulamanın geri adım atması ve sistemlerinde değişikliğe gitmesi bekleniyor.