anasayfa13643 1

SpaceX, Tesla Roadster’ı Mars yörüngesine gönderecek

Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre SpaceX, Falcon Heavy roketinin denemesini yapmak adına Mars’ın yörüngesine Tesla’nın yeni elektrikli otomobili Roadster’ı gönderecek.

Sözleri ve yatırımlarıyla sürekli olarak gündemde kalmayı başaran Elon Musk, şimdi de CEO’su olduğu iki şirketi, Tesla Motors’u ve SpaceX’i aynı görevde bir araya getireceğini duyurdu. Popüler iş adamı, SpaceX tarafından üretilen Falcon Heavy roketlerinden birisinin denemesini yapmak adına kendisine ait olan Tesla Roadster modelini rokete yerleştireceğini açıkladı. Bu sayede roket kalkışında bir sorun yaşanması durumunda kimseye zarar gelmeyeceğini açıklayan Musk, belli ki Mars’ın yörüngesine şirketinin elektrikli otomobilini gönderme fikrini de oldukça beğenmiş.

fheavy product page1

Falcon Heavy’nin kalkış denemesi gelecek ay Kennedy Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirilecek. Başarılı olması durumunda Kızıl Gezegen’in yörüngesine elektrikli otomobil ekleyecek görev, Elon Musk’ın söylediğine göre hem Dünya yörüngesini aşan özel şirket olmalarından ötürü, hem de otomobili Mars yörüngesine göndermelerinden ötürü türünün ilk ve tek örneği olacak.