tesla model s 00 1

Tesla kullanıcıları otomobillerini “meyvelere” sürdürüyor

Bazı Tesla sahiplerinin otomobillerin direksiyonuna meyveler sıkıştırdığı internette paylaşıldı. Yetkililer, sürücüsüz otomobil sisteminin direksiyonu tutması için sürücüyü uyarmaması adına bu yöntemin kullanıldığını ve son derece tehlikeli olabileceğini paylaştı.

Tamamen sürücüsüz otomobilleri yollarda görmemize çok az bir zaman kaldı. Bu teknoloji konusunda en ileride bulunan otomobil üreticilerinden birisi olan Tesla, şu an müşterilerine yarı sürücüsüz otomobil kullanma deneyimi sunuyor. Bu teknolojinin sürücüsüz otomobil teknolojisinden en büyük farkı ise sıra dışı durumlarda veya tehlike anında hala bir sürücüye ihtiyaç duyması. Bundan ötürü Tesla, özelliği kullanıma sunmasının ardından müşterilerine sürekli olarak ellerini direksiyonda tutmaları gerektiği hakkında uyarılarda bulunuyor, ancak kullanıcılar bu uyarıları göz ardı ediyor. Öyle ki paylaşılan videolar, yapılan uyarıların yanı sıra araçtaki uyarı sistemini de göz ardı ettiklerini ortaya koydu.

Videolarda sürücülerin uyarı sistemini yanıltmak adına direksiyona meyve sıkıştırdığı görülüyor. Yöntemde genellikle portakal, elma gibi meyveler tercih ediliyor. Ağırlığa göre uyarıda bulunan sistem, bu gibi yöntemlerle kolayca kandırılabiliyor.

Tesla

 

Tesla sorumluluk kabul etmiyor

Tesla tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada sistemin bu şekilde yanıltılmasından ötürü kaza anında kendilerinin sorumluluk kabul etmeyecekleri dile getirildi. Daha önceki dönemlerde Tesla’nın tüm uyarılarına rağmen ellerini direksiyonda tutmayan birçok sürücü kaza yapmış ve Tesla’yı suçlamıştı.