Sağlık Sektöründe Teknolojinin Önemi

Sağlık Sektöründe Teknolojinin Önemi

Sağlık sektöründe teknolojinin önemi nedir? Teknoloji, her alanda olduğu gibi sağlık alanında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Nitekim günümüzde sağlık sektörünün çeşitli dallarında tanı ve tedavi amaçlı teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte tanı ve tedavi süreçleri daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Tedavilerin yanı sıra online işlemler de teknoloji sayesinde hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Buna örnek olarak e-Nabız sistemini verebiliriz. Hastalar ve doktorlar bu sistem üzerinden tahlil sonuçları, filmler, ameliyat sürecinde verilen ilaçlar ve dozları gibi çeşitli bilgilere sahip olabilmektedir.

USG (Ultrasonografi)

Sağlık sektöründe teknolojinin önemi nedir? Ultrason cihazı, gelişen teknolojiyle birlikte gebe bireylerin durumunun incelenmesinde oldukça önem arz etmektedir. Ultrason cihazının en büyük avantajlarından biri de radyasyon vermemesidir. Bu sebeple gebe bireyler üzerinde kullanımı da risksizdir. Nitekim ultrasonografi yöntemiyle anne karnındaki bebeklerin gelişim süreci detaylı bir şekilde incelenebilmektedir. Bir monitör yardımıyla anne karnındaki bebeğin izlenmesini sağlayan cihaz aynı zamanda ses dalgaları da içermektedir.

MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme)

Manyetik rezonans görüntüleme cihazı, tıp alanında en çok kullanılan cihazlardan bir tanesidir. MR, tanı konulma aşamasında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu cihaz sayesinde hasta bireylerin iç yapısı hızlı bir şekilde görüntülenmektedir. Bu görüntüleme sayesinde doktorlar hastalığın seyri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmektedir.

Sağlık Sektöründe Teknolojinin Önemi

Anjiyografi

Anjiyografi cihazı genellikle kalp damat hastalıklarının tanısında kullanılmaktadır. Bu yöntemle; damar ve kalp vücuda kontrast madde verilerek görüntülenmektedir. Bu görüntülenmeyle birlikte tanı elde edilmekte ve tedavi sürecine gidilmektedir.

Mamografi

Mamografi cihazı, kanser hastalığının tanısında kullanılmaktadır. Meme kanseri teşhisinde kullanılan cihazda ileri düzey teknoloji kullanılmaktadır. Bununla birlikte meme dokusu röntgen ışınlarıyla görüntülenmektedir. Mamografi cihazının kullanımı, elle muayene sırasında fark edilmeyecek kadar küçük kitlelerin teşhisinde büyük rol oynamaktadır.

Mekanik Ventilatör

Mekanik ventilatör cihazı; akut ve kronik solunum yetmezliği hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır. Mekanik ventilatörlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu cihazlar, hiç solunumu olmayan hastaya solunum sağladığı gibi bir destek solunum olarak da kullanılabilmektedir. Mekanik ventilasyon cihazlarının evde ve hastanede kullanılabilir çeşitlerinin bulunması oldukça kolaylık sağlamaktadır.