rpc server

RPC Sunucu Hatası Nedir?

Windows 7′ de yaşanan RPC sunucusu kullanılamıyor hatası Windows 10′ da da görülmesi muhtemeldir.. Bu sorun eski işletim sistemlerinde daha sık görülüyordu. Peki RPC ne demek? RPC sunucusu kullanılamıyor ne demek? Sorun ve çözümü nedir?

RPC Uzak yordam çağrısı bir bilgisayardaki Windows ağ tanımlama alanı ile iletişim kuran yapıdır. Bir ağ üzerinde yer alan bir sistemci ve bir sunucunun arasında iletişim kurmaya yarar. Windows ağırlıklı olarak RPC kullanmayı tercih etmektedir. RPC sunucusu hat oluşumunu ortadan kaldırmak ve hata oluşan bilgisayarı belirlemede yardımcıdır. PC adınız eğer RPC hizmeti ile uyumsuz ise eşleşmede yanlış olur. Dolayısı ile aynı ağ üzerinde ki iki makine arasında bu sorun çoğunlukla ortaya çıkmaktadır.

RPC sunucu sorunu nedenleri

Windows ilk kurulum aşamasında bilgisayar adı mutlaka değiştirilmelidir. RPC sisteminde başlangıç noktası ile statik noktası olarak TCP bağlantı noktası 135 tercih edilmelidir. Bu şekilde uyum sorunu olmayacaktır. Bu eşleşmeden sonra sizden bir numara istemektedir. Dinamik bağlantı numaranızı sunucu bağlandığı takdirde IP adresi ve bağlantı numarasıyla takip etmelidir.

Yinede RPC sunucu kullanılamıyorsa;

  • RPC hizmeti durdurulmuş olabilir.
  • Ad çözülmesi sorunları yaşanmış olabilir.
  • Bağlantı sorunu olabilir.
  • Güvenlik duvarı tarafından engellenmiş olabilir.

RPC sunucusu soruna çözüm

Hata oluştuğu zaman başlat yazısına tıklayıp çalıştır msconfing yazın. Sistem yapılandırması penceresi açılacaktır. Pencereden başlatma seçeneklerinden biri olan normal başlangıç yazanı seçerek uygulaya tıkladıktan sonra bilgisayarımızı tekrar baştan başlayacaktır. Farklı bir öneri ise sistemin geri yüklemesiyle sorun ortadan kaldırılacaktır.