oneplus 5t 1 1

OnePlus 5T’nin Face Unlock özelliği patent ihlali yapmış

OnePlus 5T’nin yüz tanıma özelliği Face Unlock, paylaşılan bilgilere göre SensibleVision isimli bir şirkete ait olan patenti ihlal etti. Şirket, bu olayın yaşadıkları ilk patent ihlali olmadığını iddia etti ancak ilginç bir şekilde dava açmadı.

Yüz tanıma teknolojisi Face Unlock ile iPhone X’in Face ID teknolojisine kafa tutan OnePlus 5T, paylaşılan bilgilere göre bazı patent ihlalleri yaptı. iPhone X’ten farklı olarak 16 MP’lik ön kamerasıyla kullanıcının yüzünü tarayan ve 100’ün üzerinde tanımlama kriteriyle kullanıcısını tanıyan akıllı telefon, iddia edilene göre SensibleVision isimli bir şirketin patentli teknolojisini izinsiz kullandı.

Yüz tanıma ve biyometrik kimlik doğrulama teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten SensibleVision’ın CEO’su George Brostoff, Face Unlock’un en az bir adet patent ihlali yaptığını öne sürdü. Bu olayın ilk defa yaşanmadığını, başka şirketlerin de patent ihlalleri yaptığını dile getiren CEO, olayı ve patent içeriğini detaylı olarak incelediklerini paylaştı. Şirket henüz OnePlus’ı dava etmedi ve bu da patent ihlali iddiasının doğruluğundan şüphe etmemize neden oluyor. İlerleyen günlerde ne gibi bir karar alınacağını göreceğiz.

oneplus5t 03

Face Unlock patent ihlali yaptıysa ne olur?

Eğer SensibleVision’ın iddia ettiği şekilde patent ihlali varsa, Face Unlock teknolojisinin kullanıldığı ve kullanılacağı tüm cihazlardan (elbette buna OnePlus 5T de dahil) elde edilen gelirin bir kısmının şirkete aktarılmasında karar kılınabilir. OnePlus, 5T’nin satışa sunulduğu ilk günlerde rekor üstüne rekor kırdığını duyurmuş ve beklediklerinden daha fazla satış yaptıklarını dile getirmişti. Bu nedenle patent ihlali yapıldığında karar kılınması durumunda SensibleVision’a yüklü bir miktar ödeme yapılabilir.