yapay zeka

Nükleer Santrallerin Güvenliği Yapay Zekaya Emanet!

Oldukça yüksek enerji üretim kapasitesine sahip olan nükleer santraller birçok ülkede aktif olarak kullanılmaktadır.

Yüksek enerji üretimine sahip olmasının aksine oldukça tehlikeli enerji üretim yöntemlerinden bir tanesi olan nükleer santraller yaşanan tarihi facialarında başrolünde bulunuyor. Özellikle ülkemizin de etkilendiği Çernobil Faciası buna örnek gösterilebilir.

Neden olabileceği bu denli facialar nedeniyle sürekli olarak yoğun bir şekilde kontrol edilmesi gereken nükleer santraller yeni geliştirilen yapay zeka sistemleri ile birlikte artık daha iyi gözlemlenebilecek.

Yapay Zeka Nükleer Santral Güvenliğinden Sorumlu Olacak

Radyoaktif maddelerden elektrik enerjisi üretilen santrallerde sürekli olarak çeşitli güvenlik taramaları ve araştırmaları yürütülüyor. Bu güvenlik araştırmalardan bir tanesi nükleer santral duvarlarındaki çeşitli beton çatlakları olarak görülmekte. Nitekim beton çatlamasına benzer bir nedenden dolay geçtiğimiz yıllarda Japonya’da bir nükleer santral sızıntısı meydana gelmiş ülke milyonlarca dolar zarara uğramıştı.

Purdue Üniversitesinde görev alan mühendisler tarafından geliştirilen yapay zeka yapıda yer alan çatlakları otomatik olarak tespit edebiliyor. Bu tespitleri yaklaşık %98,3 doğrulukla yapabilen yapay zeka bu alanda oldukça başarılı!

Yapay Zeka’nın güvenlik alanında da kullanılmaya başlanması ile birlikte yapay zeka hiç olmadığı kadar dünyada yayılmaya başlıyor. Yapay zeka yakın zamanda birçok alanda karşımıza çıkabilir.

İşte çatlakları otomatik olarak tespit eden Yapay Zeka;