Ekrana Gömülü Parmak İzi Sensörü Tanıtıldı!

Uzun bir süredir akıllı telefon devlerinden beklenen ekrana gömülü parmak izi okuyucu özelliği Vivo tarafından geliştirildi.

İlk kez CES 2018’de dünyaya tanıtılan ekrana gömülü parmak izi okuyucu akıllı telefon üreticisi Vivo tarafından üretildi. CES 2018’de en çok dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi olan özellik büyük ilgi gördü. Kullanıcılar tarafından ilgi ile beklenen özelliğe sahip telefonlar bu yıl piyasaya sürülecek ancak telefonunun sadece Çin’de satışa sunulması bekleniyor.

Samsung ve Apple gibi önde gelen akıllı telefon markalarından beklenen özellik Vivo adındaki Çin merkezli bir firma tarafından geliştirildi. Telefonlardan bağımsız bir özellik olduğu için diğer firmalarında bu özelliği kullanması bekleniyor. Ekranın herhangi bir yerinde çalışabilme özelliğine sahip olan bu özellik parmağınızı aydınlatarak bir sensör yardımı ile parmağınızı tanıyor.

Sadece OLED Ekranlarda Çalışıyor!

Yalnızca OLED ekranlarda uyumluluk gösteren bu sensör insanların parmağını tanıyarak güvenlik duvarı oluşturabiliyor. Ekranın kapalı halinde net olarak gözlemlenebilen bu sensör ekran açıkken belirli olmuyor. Fiziksel parmak okuyuculara nazaran 0.2 saniye daha geç parmak izini algılayan sensör rakiplerine göre yavaş olsa da ekrana gömülü olması onu bir hayli ön plana çıkarmaya yetiyor.