Nokia girişimi

Nokia girişimi nasıl gerçekleşti?

Bir zamanlar telefonları ile ünlü olan Nokia şirketinin girişimi nasıl başladı? Nokia hayranları bu sorunun cevabını merak ediyor.

Bilindiği üzere Nokia, özellikle telefon modelleri ile tanınan bir firma olsa da aslında pek çok sektöre girmiş bir şirket. 19. yüzyılda kurulan Nokia, günümüze kadar pek çok alana el atmış durumda. Teknoloji meraklıları için bu konuda Nokia’nın girişim tarihinde bahsedeceğiz.

Nokia girişimi ve firmanın başarıları

Nokia, 12 Mayıs 1865 tarihinde Finlandiya’da kurulan küçük bir işletme. O zamanlar teknoloji yaygın olmadığı için ormancılık ve gıda işine giren Nokia, bu sektörlerde kendini geliştiriyor. Nokia yalnızca bu alanlarda gelişme kaydetmiyor, pek çok eşya da üretiyor. Örneğin Nokia’nın tuvalet kağıdı üretmesi bir zamanlar gündem konusu olmuştu.

Firmanın teknoloji alanına geçiş yapması 20. yüzyılda başladı. 1900’lü yıllardan sonra ilk olarak telekomünikasyon sektörüne giren firma, telefon ve elektrik kablosu üretme işinde ilerleme kaydetti. 1970’li yıllara kadar politikasında önemli bir değişiklik yapmayan Nokia, genel olarak basit teknolojik cihazlar, savunma için teknolojik aygıtlar ve telekomünikasyon araçları üretti.

Nokia girişimi

1967 yılında 3 şirketin birleşimi ile daha da güçlenen Nokia’nın yeni adı Nokia Corporation olarak açıklandı. 60’lı yıllardan sonra iletişim sektöründe kendini geliştirmeye başlayan Nokia, savunma için telsiz gibi çeşitli iletişim araçları üretiyordu. 70’li yıllarda taşınabilir bir cep telefonu üretmek isteyen şirket, bu konuda bazı fikirler düşünmeye başlamıştı. Yaptığı çeşitli geliştirmeler ile bu alana girmeye çalışan firma, en sonunda Mobira isimli bir model ile piyasaya çıktı. Nokia’nın ilk cep telefonu kabul edilen Mobira Senator, bununla da kalmayıp dünyanın ilk uluslararası alanda hizmet veren hücresel şebekesini de etkinleştirmişti.

90’lı yıllar ve 2000’li yılların başı Nokia için oldukça önemli yıllar oldu. Bu yıllarda cep telefonlarına ağırlık veren şirket, pek çok model ile biliniyor. Özellikle Nokia 3310 dayanıklılığı ve uzun pil ömrü ile kullanıcıları kendine hayran bırakıyor. O dönemlerde Nokia cep telefonu konusunda oldukça popüler olsa da günümüzde daha çok Apple, Samsung ve Huawei gibi şirketler ön planda.