ssd 1

Masaüstü Bilgisayara SSD Disk Nasıl Takılır?

Masaüstü bilgisayara ssd disk takmak merak edilen bir işlem bu yüzden bu günkü yazımızda bu konuya değinmek istedik.  Masaüstü bilgisayarlardaki diskler mekanik diskler olup 3.5 inç büyüklüktedir. Ancak  SSD diskler 2.5 inç büyüklüktedir. Masaüstü bilgisayarlardaki 3.5 inç diskler düzgün yerleştirilmediğinde çok çabuk bozulabilirler ve mekanik arızalara yol açabilirler. Son derece ağır çalışan mekanik diskler yerine masaüstü bilgisayarlarda  SSD disk kullanmak mümkündür. Çünkü her iki diski tipinin Power girişi ve SATA Kablo girişleri aynıdır. Yani 3.5 diske taktığınız elektrik ve sata kablolarını çıkararak SSD diske takabilirsiniz. SSD  diskler  için üç buçuk inç yuvaya oturması açısından kolaylık sağlaya boş metal kutular yani aparatlar Ayrıca satılmaktadır.

ssd

SSD  disk klonlamak

 

 

SSD disklerde Tıpkı 3.5 inçlik mekanik bisiklet gibi çeşitli yazılımlarla klonlanabilir ve bilgisayarda kaldığınız yerden Kullanıma devam edebilirsiniz. Masaüstü Bilgisayara SSD Disk Nasıl Takılır konusunda en önemli parametre 5 dakika içinde eski diskin bilgilerini ve işletim sistemini komple klonlayacak bir program kullanmaktır. Bu programın adı Lazesoft Recovery Suite Home Edition programıdır. Programı indirmek için indir linkine tıklayın.

 

lazesoft

Bu programın çok basit bir kullanımı vardır her iki diske enerji verilip sata kabloları bağlandıktan sonra masaüstü üzerinden eski diskinizden yeni SSD disk klon işlemini yapabiliyorsunuz. Sadece programı açın ve gelen pencerede Clone disk sekmesine tıklayın. Klonlama işlemi sata 2.0 USB bağlantısı için 10-15 dakika zaman alabilir.  Sata 3.0 USB için de bu süre 5 dakikayı geçmez. Klon işlemi bittikten sonra artık SSD diskinizde de eski işletim sisteminiz, programlarınız ve kayıtlı olan herşey yeni diske yazılmış olacak. Genelde ucuz olsun diye SSD disk satın alırken 120 GB ya da 140 GB SSD diskler 170 TL ile 250 TL arasında değişen fiyatlarla satın alınabilir.

ssd aparat

 Neden SSD Disk Alayım?

Hem daha hızlı çalışan hem mekanik aksamı olmadığı için bozulmayan bir disk olduğu için, sadece işletim sisteminizi barındıracağınız bir SSD disk alarak, diğer diskinizi de D: depo diski olarak kullanarak rahat edebilirsiniz. Bilgisayar menülerinin açılması zaman alıyorsa ve beklemekten sıkılıyorsanız hemen bir SSD disk alın ve Lazesoft  Recovery Suite Home Edition programı ile klonlayarak kullanıma kaldığınız yerden devam edin.