Kasli Robot

Kaslı Robotlar Çok Yakında Geliyor!

Terminator Filmini izlemeyenimiz yoktur muhtemelen. Bu filmde yer fütüristik alan robotlar her geçen gün hayatımıza girmeye devam ediyor.

Giderek İnsana benzetilmeye çalışılan robot teknolojisini ileriye götürecek bir gelişme yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri Columbia Üniversitesi‘nde ki robotik mühendisleri tarafından geliştirilen kas sistemleri sayesinde robot teknolojisinde gerçeğine çok yakın kas sistemi kullanılacak.

Nature Communications” adı verilen ve 3D yazıcı yardımı ile üretilen sentetik kas sistemi ile doğal kas sistemine oranla daha güçlü olan kas sistemi ile kendi ağırlığının bin katı ağırlık taşınabiliyor.

Proje yöneticisi olan Hod Lipson’ın yaptığı açıklamada “Robot zekası üretiminde büyük atılımlar yapılıyor, ancak vücutları hala çok ilkel görünüyor. Gerçek insana benzeyen robot üretiminde kalan son engellerden birini de aştık” sözlerine yer verdi.

Bu çalışmanın bir getirisi olarak robot teknolojisinin gelişmesi ile beraber; robotların fiziksel hareket eylemlerinin rahatlıkla yapılması yanında ağır nesnelerin kaldırılması da kolaylıkla sağlanacak.