Jawed Karim

YouTube’da Yayınlanan İlk Video 13 Yaşında!

2005 yılında hayatımıza giren ve o günden sonra video izleme anlayışımızı kökten değiştiren dünyanın en popüler video paylaşım platformunda yayımlanan ilk videonun üzerinden yaklaşık 13 yıl geçti!

YouTube’u ziyaret eden milyonlarca insan yıllardır birçok video, canlı yayın izledi yeri geldi yüzlerce kez bir şarkıyı aynı platform üzerinden dinledi. Ancak birçok kullanıcı bu platform üzerinde yayımlanan ilk videonun hangisi olduğu bilmiyor.

Son yıllarda oldukça büyük gelişmelere imza atan ve birçok insanı ünlü yapan YouTube platformu artık televizyon kanallarından bile daha çok ilgi görmeye başladı. İnternet üzerinde rakip tanımayan bu platform özellikle Google firması tarafından satın alındıktan sonra oldukça büyük gelişmeler yaşadı. Birçok insan YouTube üzerinden çeşitli videolar yayınlayarak milyonlarca aboneye ulaştı ve bir anda ülke ve dünya çapında birer ünlü olmayı başardılar.

Her başarı hikayesinin bir başlangıcı olduğu gibi YouTube platformunun da bir kilometre taşı bulunuyordu. O taşlardan ilki olan bu video Jawed Karim tarafından platforma yüklenmişti. PayPal’da uzun bir süre çalışan ve adını burada duyuran Karim, YouTube’un kurucuları Steve Chen ve Chad Hurley ile tanıştıktan sonra firmanın danışmanı olmuştu.

2005 yılında Jawed Karim tarafından yüklenen bu video yaklaşık 48 Milyon izlenmeye sahip. Bu videoyu unutmayan YouTube, resmi Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu.

YouTube’a Yüklenen İlk Video;