İki Çin Menşeli Şirket Olan Huawei ve Tencent Arasında Uyuşmazlık Çıktı

İki Çin Menşeli Şirket Olan Huawei ve Tencent Arasında Uyuşmazlık Çıktı

Hayatımızda artık çok büyük bir yer kaplayan akıllı telefonların bize sunduğu belki de en güzel özelliklerden biri kafamızı dağıtabileceğimiz ve eğlenebileceğimiz oyunları barındırmasıdır. Bu oyunlar içerisinden özellikle bazıları daha çok sevilmekte ve kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Aynı durum akıllı telefon markaları için de söz konusu olabilmektedir. Akıllı telefon markalarından önde gelen ve en çok tercih edilen markalardan biri olan Çin menşeli Huawei ile yine PUBG Mobile gibi çok sevilen oyunların sahibi olan Çinli oyun firması Tencent arasında çıkan bir uyuşmazlık sonucunda, Huawei oyunları da barındıran uygulama mağazasından Tencent’in oyunlarını silmiştir.

İki Şirket Arasındaki Problemin Daha Çok Oyunlardan Elde Edilen Kazançlar Olduğu Söyleniyor.

Tencent yaptığı açıklamada, iki şirket arasındaki uyuşmazlığın çıkış noktasını aralarındaki sözleşmenin planlandığı gibi yenilenememesi olarak göstermiştir. Diğer bir yandan ise Reuters’in haberine göre ise Huawei, Tencent’in uygulama mağazasında bulunan oyunlarından elde ettiği kazancın yüzde %50’sini talep etmekte Tencent ise bunu kabul etmemektedir. Normal şartlarda aralarındaki prosedüre göre işlemesi gereken bu kazanç dağılımına Huawei’nin tepki göstermesinin sebebi olarak ise PUBG oyunundan Tencent’in çok büyük bir kazanç sağlaması gösterilmektedir. Dünyadaki akıllı telefon piyasasının %15’ini elinde bulunduran Huawei ile Tencent’in arasındaki sorunun çoğu kişiyi etkilediğini ve daha çok dünya çapında bir kriz olduğunu söylemek mümkündür.

İki Çin Menşeli Şirket Olan Huawei ve Tencent Arasında Uyuşmazlık Çıktı

Bu Huawei’nin İlk Defa Yaşadığı Bir Şey Değil

Daha önce de oyun sahibi firmaların Huawei’nin fazla komisyon talep ettiğini ileri sürerek itirazda bulundukları bilinmektedir. 1 Ocak 2021’in sabah saatlerinde ise uygulama mağazasından Tencent’in ürünlerini silen akıllı telefon markasınınnın açıklama yapması beklenirken ise Huawei’den gelen yazılı açıklamada; çıkan uyuşmazlık üzerine ve Tencent’in isteğiyle oyunlarının mağazadan kaldırıldığını açıklayarak, şirketi sektördeki konumu sebebiyle takdir etmiştir. Tencent yaptığı açıklamada uyuşmazlığın sebebi olarak ise; aralarındaki sözleşmeyi, Huawei’nin olması gerektiği zamanda yenilememesini göstermiş ve aralarındaki sorunu çözmeye yönelik görüşmeler yaptıklarını belirtmiştir. İki şirket tarafından yapılan bu açıklamaların birbirlerine uymaması kafaları oldukça karıştırmaktadır.