dbafa59fc8100c7f031820818b3e19342c232b22 1

Google Asistan, Android Marshmallow ve Nougat Cihazlarına Gelecek!

Mobil cihaz piyasasında yapay zekayı kullanan asistan olayı çok fazla rekabet içerisine girdi. Google Asistan ise bütün Android 6-7 yüklü cihazlara geliyor!

Şimdiye dek sadece Piksel cihazlarda kullanıma sunulan ve Google’ın yapay zekalı asistanı olan Asistan, bugün düzenlenen MWC 2017 fuarında Lg G6 ile beraber gündeme oturdu.

Bütün bunların yanı sıra Google, akıllı asistanın daha fazla cihaza destek vereceğini duyurdu. Lg G6 lansmanından hemen sonra Google Asistan duyurusu lansmanın en sonuna saklanmış gibiydi. LG tarafınca yapılan resmi duyurudan hemen sonra, Google’da bir duyuru yaparak Android Asistan’ı tüm Android 6.0 ve tüm Android 7.0 cihazlarında sunulacağı açıklandı. Resmi açıklamayla birlikte Galaxy S7 Edge ve LG V20 ile HTC 10 cihazları yer alıyordu.

Samsung, yeni amiral gemi modeli olan Galaxy S8 ile beraber kendi yapay zekalı asistan sistemi olan Bixby’ı tanıtacak. Google’ın ise böyle bir hamle yapması Samsung’u daha fazla gelişime sürükleyecek gibi duruyor.

MWC 2017 fuarında Samsung, Huawei, Sony ve HTC cihazlarında yer alan Asistan’a göre tanıtım gerçekleştirildi. Google Play servisi üzerinden Asistan tüm Android 6-7 sürümlerine destek verecek. Tam olarak tarih açıklanmamış olsa bile böyle bir hizmetin sunulması oldukça iyi.