Fransız hükümeti France.com alan adını zorla aldı, dava edildi

Jean-Noël Frydman, 1994 senesinden beri elinde bulundurduğu France.com alan adının hükümet tarafından zorla kendisinden alındığını ve tamamen değiştirildiğini iddia etti. Frydman, durumdan ötürü Fransa’yı dava etti.

İnternetin dünya üzerinde yaygınlaşmaya başladığı ilk senelerden birisinde, 1994 senesinde France.com alan adını alan ve bu tarihten beri alan adını kullanmaya devam eden Jean-Noël Frydman, hükümetin alan adını kendisinden zorla aldığını iddia etti. Fransa’da doğmuş Frydman, tamamen yasal yollarla seneler önce bu alan adını kendisinin aldığını ve hükümetin kendisine danışmadan, hatta ödeme bile yapmadan alan adına el koyduğunu dile getirdi.

Alan adının alınma süreci, 2017 senesinde Paris’teki bir mahkemenin alan adının kullanılmasını yasa dışı olduğuna karar vermesiyle başladı. Bu alan adının Fransa Ticaret Yasaları’na aykırı olduğunda karar kılan mahkeme, alan adı sağlayıcısı Web.com ile iletişime geçerek France.com’un derhal kendilerine verilmesi talebinde bulundu. Frydman’ın söylediğine göre alan adı sağlayıcısı da ülkeden gelen bu isteği kendisine haber bile vermeden yerine getirdi.

Fransa

Frydman, şu an ülkenin turizm bakanlığı tarafından tanıtım amacıyla kullanılan ve tamamen değiştirilmiş sitenin kendisine geri verilmesini istiyor. Bu amaçla Virginia’da bulunan bir mahkemeye dilekçesini iletti ve hükümete dava açtı. Bakalım bu sıra dışı dava nasıl sonuçlanacak.