adobe-hack

Adobe Flash’tan İnanılmaz Güvenlik Açığı!

Zaman zaman internet kullanıcılarını çileden çıkartan Adobe Flash’ın başı bir skandal ile daha belada. Kötü amaçlı programların ve kullanıcı sistemlerini kullanmaya olanak sağlayan güvenlik açığı tespit edildi. Kaspersky Lab tarafından keşfedilen açık sebebi ile Adobe Flash’ın başı ağrıyacak gibi duruyor.

Son günlerde bu güvenlik açığı sebebiyle birçok bilgisayarın etkilendiği bildirildi. BlackOasis adındaki bir siyasi grup tarafından kullanılan bu açık sebebiyle Ortadoğu’daki birçok bilgisayar saldırı aldı.

BlackOasis tarafından kullanılan bu güvenlik açığı ile saldırılacak bilgisayarlara FinSpy adında kötü amaçlı bir yazılımın yüklendiği belirtildi. Kaspersky tarafından açıklanan analizde FinSpy adını verdikleri zararlı yazılımın Gamma International şirketi tarafından üretildiği ve ulus devletlerine gayri resmi olarak satıldığı açıklandı.

Saldırıların hedefinde bulunan ülkelerin başında Rusya, Suudi Arabistan, İran, Afganistan, Libya ve birçok Ortadoğu ülkesi bulunmakta. Özellikle bu ülkelerde bulunan politikacılar, aktivistler ve gazeteciler hedef alındı.

Güvenlik Açığı Adobe Tarafından Düzeltildi!

Kaspersky tarafından yapılan açıklamanın ardından güvenlik firması ile iletişime geçen Adobe yetkilileri güvenlik açığının düzeltildiğini ve yeni bir güncelleme yayınladıklarını duyurdu. Son zamanlarda büyük teknoloji devleri bu tür sorunlarla karşıya kalmakta. Birçok insanın aklındaki soru işaret ise bu kadar büyük firmaların bu tür küçük hataları yapmasının altında farklı nedenlerin bulunması.

Sizce bu hatalar neden kaynaklanıyor olabilir? Bu tür şirketlerin ulus devletlerle gizli anlaşmalar yaptığını düşünüyor musunuz?