microsoft windows vista isetim sisteminin fisi cekiliyor 1487194199 1

Windows Vista için destek bitiyor!

Microsoft’un en başarısız işletim sistemi olduğu iddia edilen Vista’ya 11 Nisan 2017 tarihinden sonra güncelleme desteği artık verilmeyecek.

 
Windows işletim sistemiyle beraber işletim sistemleri arasında en iddalı olan Microsoft, geçmiş dönemlerde diğer işletim sistemine desteğini kesmeye ve güncellemeleri durdurma kararını bu sefer Vistaya getiriyor.

 
Bu bakımdan Windows XP’den sonra çıkarmış olduğu ve kullanıcıların yüzde doksan oranında en başarısız Microsoft işletim sistemi olduğu söylenen Windows Vista, 11 Nisan 2017 tarihinden itibaren mazide kalıyor. Çok daha önceden Windows Vista’ya desteğini bitiren Microsoft şimdi ise yama güncellemelerini de bitirecek.

 

 

Hali hazırda olan Windows Vista kullanıcılarının şimdi Windows 10 sürümüne yönlendirilmelerini sağlayacak olan Microsoft, 10sürümü olmasa bile daha yüksek bir sürüm olan 8 veya 8.1’e yönlendirilmesini sağlayacak gibi duruyor. Tabii ki Vista kullanıcıları üst sürümleri kullanmak için bazı lisans ücretlerini ödemek zorunda kalacak. Bu bakımdan isterlerse Vista’da kalabilir veya lisans alarak yeni bir işletim sistemine sahip olabilirler.

 

 

Bizlerin tavsiyesi ise Vista sürümü yerine daha üst sürüm olan Windows 8 veya Windows 8.1’i kullanmaları. Ancak bütçeniz ve sisteminiz el veriyorsa Windows 10 kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Elimizde Windows 7 var onu kuralım mı? şeklinde sorular geliyor. Bu soruya ise Vista gibi sorunlu bir sistemi kullanmak yerine Windows 7 kullanmanın daha mantıklı olduğunu belirtebiliriz. Bu bakımdan kişinin sistemine ve bütçesi neye el veriyorsa o sürümü kullanması en doğrusu olacaktır.