HAVELSAN’dan Milli Mesajlaşma Platformu ‘İletee’ Geliyor!

Gerçekleştirilen 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi’nde HAVELSAN GM’si Hamdi Atalay, ‘İletee’ adında milli bir mesajlaşma ve arama uygulaması üzerinde çalıştıklarını açıklarken, İletee’nin kriptolu olacağını açıkladı.

Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde yerli ve milli çözümler hakkında konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Hamdi Atalay, milli bir mesajlaşma ve arama platformu hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

Atalay, donanım üretimi ve kendi geliştirdikleri İletee’nin milli ve kriptolu bir mesajlaşma ve arama platformu olduğunu belirtirken:‘’Üretimde miktar önemli. Bir üründen 100 tane yapmakla 100 milyon tane yapmanın maliyeti aynı değil. Çin’de üretim maliyetinin daha ucuz olması nedeniyle doğal olarak donanım üretimi de oraya kaydı.’’ diyerek şu şekilde devam etti.

’Bugün Türkiye’deki haberleşme teknolojileri altyapılarının tamamına yakını Çinli firmaların tekelinde. O firmaların ürünlerine yapılacak uzaktan bir müdahaleyle Türkiye’nin bütün haberleşme altyapısı susturulabilir. Eskiden şebekelerimizde çok fazla üreticinin ürünleri vardı, Avrupa’dan Amerika’dan, Uzak Doğu’dan ama bugün Türk telekomünikasyon sektörü neredeyse tekel olarak Çin firmalarının ürünlerinin hakimiyeti altında ve bu bir risk. Bunu çeşitlendirmek, içine mutlaka yerli unsurlar koymak lazım. Biz teknoloji altyapımızda ne oranda, kime bağımlıyız, o bağımlılığı azaltmak ve yaratacağı tehlikeleri gidermek için yapabileceklerimizi yapıyor muyuz? Şu anda bence bu kararın verilmesi lazım.’’

%100 güvenliğin mümkün olmadığını dile getiren Hamdi Atalay, siber güvenli konusunun önemine değinirken; ‘’Mevcut durumla 15 bin uzman ihtiyacını 15 senede tamamlayamayız. O zaman belki bu açığımız 50 bine çıkacak.’’ Dedi.

Dünya devleri karşısında alternatif bir sosyal medya platformu oluşturulması konusunda ise‘’Türkiye’deki herhangi bir firmanın bir Facebook yapmasına engel hiçbir şey yok ama Facebook’u Facebook yapan oradaki 1.5 milyar kullanıcı.’’ dedi. Atalay, ‘’İletee adını verdiğimiz platformda WhatsApp’ın özelliklerinden daha fazlası bulunacak, bizimki çok güvenli olacak. Mobil iletişim platformumuzun sunucuları Türkiye’de olacak.’’ dedi.

İletee, donanıma gömülü bir şekilde çalışacağını belirten Atalay,‘’Dışarıdan cep telefonu ele geçirilse ya da hacklense dahi haberleşmeniz güvenli hale gelecek. Bunu niye şimdi yapıyoruz? Çünkü 5 yıl önce öyle bir talep ve bu ihtiyacın farkındalığı yoktu. Artık bu talep oluştu, biz de buna yatırım yapmaya başladık. Ürünün prototipini çıkardık. Yıl ortasında tanıtımını yapacağız. Yıl sonuna kadar pazara sunmuş olacağız. Çok yakın zamanda yerli bir cep telefonu üreticisiyle bunu pazara sunmayı hedefliyoruz.’’ dedi.