ramanujan 1

Dahi Srinivasa Ramanujan

Hindistan’da dünyaya gelen matematik dahisi, Srinivasa Ramanujan  çok sıra dışı bir matematikçi olarak, Hindistan’ın bir köyünden, Cambridge üniversitesine davet edilmiş, çalışmaları takdir edilmiş bir dahi.  Bu adamı diğer dâhilerden ayıran özelliği ise, daha 12 yaşında kaleme aldığı matematik teoremlerini, rüyasında gördüğünü ve kendisine birinin bu formülleri rüyasında gösterdiğini iddia etmesidir. Gerçek şu ki, liseye kadar yarım yamalak bir eğitimi olan birinin, İngiliz matematik profesörlerine dudak ısırtacak teoremleri kaleme alması akıl-mantıkla izah edilemez. Bu işin gizemli bir tarafı olduğu da yadsınamaz.  12 yaşında ortaya attığı 5 bine yakın teorem ve denklemlerin ispat edilmesi için 100 yıldan fazla zaman gerekir. Ancak bu yoksul çocuğun sadece 1-2 teoremi uzun aylar sonunda ispat edilerek dehası keşif ve kabul edilmiş, üniversitede saygın bir kürsü almasının yolunu açmıştır.

ramanujan1

Profesör Harddy ve Litterwowod Ramanujan’a Destek Oluyorlar

Kendisini İngiltere’ye davet eden bu iki matematik profesörüne, önceden Ramanujan’ın patronu, çocuğun çalışmalarını yollamıştı. Çalışmaları inceleyen bu iki profesör, çocuğu merak etmişler ve onu davet etmişlerdi. O zamanın imkanları ile, ispatının hesaplanması aylar alan fonksiyonlar ve formüllerin ispat edilebilmesi için  akademik bir disiplin gerekiyordu ve bu disliplin Ramanujan’da yoktu.

ramanujanteta

Onun için de klasik eğitimi alması da sağlandı. Gizemli Hintli dahi çocuk,  zor zamanlar geçirdi. Kendisini bu üniversiteye kabul ettirmeyi başardı. Hala fizikte kullanılan denklemleri ortaya attı. Sihirli bir anahtar görevi gören fonksiyonlar yazdı. Matematiksel ifadeler, kendi deyimi le rüyasında kendisine gösteriliyordu.  Ünlü matematikçi Paul Erdös yazdığı bir kitabında, matematikçilere puan verilecek olsa, Hardy 25 puan, Littlewood 30 puan, Ramanujan 100 puanı hak eder diye bir ifade kullanmıştır.

ramanujan önemli

Pforesör Hardy ise bu gencin Euler ile rahatlıkla yarışabilecek bir dahi olduğunu sık sık ifade etmiştir. Ramanujan, en karmaşık problemleri zihninde berrak olarak görüyor ve çözüyordu. Resim1’de Ramanujan Teta işlevi- teta fonksiyonunu görüyorsunuz. Gizemli dâhinin hayatını konu alan filmi izlemek için Ramanujan film izle linkine tıklayın. Ya da sonsuzluk teorisi isimli filmi aratın.