Asteroit

Bir Asteroit Anca Bu Kadar Ölümcül Olabilir!

Dünya’mızda yaşamış ola dinozorları yok eden asteroit’in Dünya’ya en ölümcül açıyla isabet ettiği  “Nature Communications” dergisinde yayımlandı.

ScienceDaily’nin haberine göre İngiltere’de Imperial College London’da görevli bilim insanları, Chicxulub Krateri’nin oluşmasına neden olan çarpmanın, jeofizik veriyle birleştirilen 3 boyutlu simülasyon modellerini yaptı.

Hazırlanan simülasyon ile çarpma anından Chicxulub Krateri’nin oluşmasına kadar tüm olayın yeniden canlandırılıyor. Gerçekleştirilen simülasyon ile asteroitin, atmosferde ki iklim değişikliğine yol açan gazların miktarını azami seviyeye çıkartacak biçimde Dünya’ya 60 derece açıyla çarptığını ortaya çıkartıldı.

Asteroit’in Dünya’ya 60 derece açıyla çarpması ile milyarlarca ton sülfürün serbest kalarak Güneş’i kapatmasına, atmosferin 66 milyon yıl önce dinozorların ve Dünya üzerindeki yaşamın yüzde 75’inin yok olmasına yol açan biçimde soğumasına neden olabileceği açıklanıyor..

Ekip lideri Profesör Gareth Collins, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Dinozorlar için en kötü senaryo tam tamına gerçekleşmiş. Asteroit çarpması, atmosfere inanılmaz miktarda iklim değişiklikliğine neden olan gazları salmış, dinozorların yok olmasıyla sonuçlanan olaylar zincirini başlatmış. Bu muhtemelen en ölümcül açılardan biriyle çarpması gerçeğiyle daha da kötüleşmiş” değerlendirmesini yaptı.