iPhone-12 Type C

Apple, iPhone 12 da USB Type-C Kullanabilir

Apple’ın iPhone 12’yle birlikte USB Type-C bağlantısına geçeceği iddiaları ortaya çıktı. Dahası şirketin USB Type-C bağlantılı iPhone 12’nin bir prototipini de ürettiği yönünde. Tabi bu USB Type-C bağlantısına sahip iPhone 12 için henüz seri üretime geçilmediği belirtiliyor.

Apple ürünleri için isabetli sızıntılar gerçekleştiren bir sosyal medya hesabından paylaşılan bilgilere göre Apple, iPhone 12 serisiyle birlikte Lightning girişini tarihe gömecek ve USB Type-C’ye geçiş yapacak.

Apple’ın Type-C kullanımına oldukça sıcak baktığı söyleniyor. Hatta USB Type-C girişi bulunan bir iPhone 12 prototipi de üretilmiş. Ancak bu konuda net karara varılmadığı için de  Type-C’li iPhone 12 henüz seri üretime girmediği belirtiliyor.

Apple, iPhone 13’te “Smart Connector”e geçiş yapabilir

Bir yandan da bu durum aslında yeni bir durum da değil. Bu konuda daha önce ortaya atılan iddialar, Apple’ın tüm kablolu bağlantıları kaldırmak istediğini yönündeydi. Ancak bu geçişin günümüz teknolojileri için erken olduğunu düşünüp vazgeçti.

Diğer bir iddiaya göre ise Apple, yeni iPhone modellerinde “Smart Connector” bağlantısına geçecek. Ancak tüketiciler bunula iPhone 13 serisinde tanışacaklar. Böylelikle bu bağlantı türü ile iPhone’lar artık çok daha fazla aksesuar desteklerken, bir iPhone’da klavye ve fare ile kullanılmasını da sağlayabilecek. Tabi tüm bunların birer iddia olduğunu yinede unutmamak gerek.

Kaynak: https://news.softpedia.com/news/rumor-claims-apple-wanted-to-bring-usb-c-to-iphone-12-530079.shtml