Akıllı telefon kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı telefon kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Akıllı telefon kullanırken dikkat edilmesi gerekenler kullanıcılar tarafından bilinmeli. Bu sayede verimli bir kullanım yapmak mümkün.

Akıllı telefonlar, eski telefonlara göre dayanıklı olmadığı, çabuk şarjı bittiği ve sorunlar ile insanları uğraştırdığı için pek çok konuda şikayet ediliyor. Örneğin Nokia 3310 oldukça sağlam bir cep telefonu iken günümüzde modern telefonları dayanıklılığın yanı sıra şarjının da hızlı tükenmesiyle gündeme geliyor. Bunun sebebi telefonlardaki özelliklerin artması ve pil kapasitesinin daha az artması.

Akıllı telefon kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Sıcaklık telefonlar için önemli bir durum olmaktadır. Telefon kullanırken kullanıcı telefonu çok ısıtmamalıdır. Eğer ki telefon uygulamada gezerken, video izlerken veya oyun oynarken ısındıysa telefonu çok sıcak tutmamak gerekiyor. Bu sorunlar genellikle uzun süreli video ve oyun deneyimi yaşarken görülebiliyor. Aynı zamanda arka planda çok fazla uygulama çalışınca da böyle sorunlar ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bundan dolayı az uygulama yüklemek, arka planda çalışan hizmetleri güvenilir bir uygulama ile otomatik bir şekilde kapatmak gerekiyor.

Akıllı telefon kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Telefon kullanırken telefonun aşırı ısınıp bir anda soğuması da tehlikeli bir durum olmaktadır. Çünkü donanımların bir anda çok ısınıp bir anda aşırı soğuması tehlikeli bir durum. Çok küçük sıcaklık farkları sorun olmaz fakat büyük sıcaklık farkları donanımların elektronik devrelerine zarar verebiliyor. Bu konuda dikkat etmek ve telefon ısınsa dahi bir anda soğutmamak, yavaş yavaş soğutmak gerekiyor. Tabii buradaki sıcaklıktan kasıt aşırı sıcaklık değil.

Güneşli günlerde gezmek pek çok kullanıcının zevki olabiliyor fakat telefonlar için aynı durum geçerli değil. Telefonlar güneşte uzun bir süre durunca oyun oynarken oluşan sıcaklıktan daha çok ısınıyor. Bu da patlama tehlikesine kadar ilerleyebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken durum telefonu serin bir yerde muhafaza etmektir.

Donanımsal konuların dışında bir de yazılımsal konu yer alıyor. Telefona yazılım yüklemek ve bir yazılımı kullanmak için öncelikle yazılımın güvenli olup olmadığı ve popüler bir uygulama olup olmadığı araştırılmalıdır. Bazı yazılımlar kullanıcı verilerini çalarak veri toplayabiliyor.