macos high sierra 1

Yayınlanan macOS High Sierra Güncellemesinde ki Yenilikler Neler?

Apple, Yayınlayacağı konsunda söz verdiği macOS High Sierra güncellemesini bugün yayınladı. macOS High Sierra güncellemesinde neler var?

Bugün Mac App Store üzerinden indirime imkanına sahip olduğunuz macOS High Sierra güncellemesi bu güne kadar mac’e gelen en geniş kapsamlı güncellemeler arasında bulunuyor.

MacBook, MacBook Air, Mac mini, Mac Pro ve iMac  modelleri için sunulan güncellemede en dikkat çekiçi yenilik ise dosyalama sisteminde ki değişiklik. Dosyalama sistemi değişikliği ile Apple File System’e geçilmesi macOS’i daha hızlı hale getiriyor.

macOS High Sierra ile Gelen Yenilikler Neler?

Öncelikle uygulamalar arasında geçiş çok daha kolay hale gelmiş durumda. Ayrıca Yeni tasarlanan kenar çubuğu sayesinde içerikleri daha kolay bulup ve düzenleyebilirken; Live Photo’larınızdan kısa video oluşturuken; PinPon efektlerini kullanabileceksiniz. Anılar özelliğine yeni eklenen temalar ve yeni üçüncü taraf proje uzantılarını kullanarak fotoğraf basılı ürünler tasarlayabileceksiniz.

Safari’deki Yenilikler Neler?

Akıllı Takip Önleme özelliğiyle, web sitelerinin ve reklam ağlarının internette gezinirken sizi takip etmesini engelleyebilir; sizi rahatsız eden sesli online videoların otomatik olarak oynamasını engelleyebileceğiniz kendinize özel olarak tasarlayabileceğiniz şekilde internette gezinme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Mail’de Yenilikler Neler?

Şıkıştırma işlemi ile birlikte yer kazanabileceğiniz yapısı ile aralarında bağlantı bulunan ilgili mailleri; En İyi Eşleşenler özelliğini kullanarak anında bulabilir. Tam ekran kullanarak yeni bir mail yazarken Split View özelliğini kullanabilirsiniz.

Spotlight İle Neler Yapılabilir ?

Diyelim ki bir Uçak yolcuğu yapacaksınız; Spotlight arama alanına hava yolu şirketini ve uçuş numarasını yazdığınızda size uçuşlarınızın durumu hakkında bilgiler verecektir.

Notlar da ki Değişiklik Nedir?

Özelleştirilebilen tablo yapısı ve önemli notlarınızı üst kısımda olacak şekilde düzenleyebileceğiniz yeni yapısı ile notlar oldukça işe yarayacak gibi gözüküyor.

Siri’de Neler Oldu?

Geliştirilen Siri ile birlikte daha insansı olan yapay zeka çalışmasının siz Apple Music’den müzik dinlerken, size yapacağı önerilerin keyfini çıkarın.

iCloud Ne Değişti?

Bir depolama alanı üzerinden tüm ailenizin faydalanmasını sağlayıp; hepsinin güvenliğini de sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken farklı yetkilendirme özelliği ile bağlı olan kişileri yetkilerini sınırlayabilir yada genişletebilirsiniz.

Aynı zamanda iCloud Drive’dan dosya paylaşıp; dosyalar üzerinde ortak çalışma da yapabilirsiniz.

 Yeni Dosya Sistemi İle Ne Geldi?

Yeni dosyalama sistemi ile daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yedekleme yapabilir.. Güvenliğinizi artıran yerleşik özgün şifreleme teknolojisi sayesinde diskinizin tamamını koruma altına alabilirsiniz.

Video’da Ne Değişti

Kaliteyi koruyarak %40’a kadar daha az alan kullanan High Efficiency Video Coding (HEVC) teknolojisiyle yüksek çözünürlüklü videolar oluşturup ve izleyebilir; Metal 2 ile de Mac’inizin grafik becerilerinden maksimum şekilde faydalanabilirsiniz.