Windows sorunu

Windows sorunu 1 byte ile çözüldü

Windows, zaman zaman pek çok olay ile gündeme gelebiliyor. Bu sefer Microsoft Windows kaynaklı olduğu düşünülen bir sorunun aslında farklı bir sebebi olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu sorunu yazılım firması değil bir Windows kullanıcısı çözdü.

Windows sorunu bir karakter ile çözüldü.

Microsoft Windows 10 kullanıcılarının yaklaşık 3 yıldır yaşadığı bir sorun bulunuyor. Bu soruna göre oyuncular kontrolcü ile bir oyun oynadığında ve sonrasında kontrolcüyü takılı bıraktığında Windows 10 uyku moduna geçiş yapmıyor. Bu durum kontrolcü ile oyun oynayan kullanıcıları etkileyen bir durum oldu.

Kanada’da yaşayan bir yazılım geliştiricisi de bu olayı yaşadı. Microsoft Flight Simulator oynayan ve kontrolcü kullanan bir oyuncu, oyunu kapattıktan sonra Windows 10’un otomatik olarak uyku moduna geçmediğini fark etti. Bu sorunu araştıran yazılımcı, bunun sebebinin kontrolcü ile alakalı olduğunu ve Microsoft kaynaklı değil NVIDIA’nın yazılımı kaynaklı olduğunu anladı.

Sorunu çözüme kavuşturmak için 2 gün kadar çaba sarf eden yazılımcı, pek çok yöntemi deneti. Yaptığı testler sonucunda sorunun kaynağını tespit eden geliştirici, NVIDIA’nın 3 yıldır çözemediği sorunu 2 gün içerisinde çözmüş oldu.

Windows sorunu

Sorun ise Microsoft Windows 10 işletim sisteminde bulunan NVIDIA’nın yazılımında yer alan Raw Input kaynaklıymış. Bu özellik, aygıttan gelen girişleri tespit etmek için tetikte bekliyor. Bu da uyku moduna geçişi engelleyen bir durum oluyor.

Bu sorunun çözümü için yaptığı testler sonucunda çok basit bir çözüm uygulayan yazılımcı, yalnızca 1 baytlık bir değişim ile sorunu çözüme kavuşturdu. Yani yaklaşık 2 gün boyunca uğraşan yazılımcı, basit bir adım ile sadece 1 karakteri güncelleyerek çözüm üretmiş oldu.

Windows 10’da meydana geldiği sanılan bu sorunun NVIDIA kaynaklı olması sebebiyle henüz NVIDIA’dan herhangi bir açıklama yapılmadı. Oyuncular bu sorunun çözüldüğüne sevindi.