vivien Thomas 1 1

Vivien Theodore Thomas Kimdir?

1910 yılında ABD’de doğan Vivien Theodore Thomas 1985 yılında öldü. Vivien Theodore Thomas ABD’li cerrahi teknisyen olarak bu alanda, o devirde geliştirilen tekniklere çağ atlatmış, el becerisi insan üstü olan bir cerrahtı. Ne yazık ki tıp eğitimi almadı, Ama buna rağmen bir doktorun yanında çalışarak, önce hayvanlar üzerinde cerrahi uygulamalar yaptı. Yıllarca el becerisini geliştirdi. Mavi bebek sendromu adı verilen hastalık, o yıllarda çocuk ölümlerini arttırmıştı. Vivien Theodore Thomas’ın yardım ettiği doktor da bu alanda çalışmalar yapıyordu. Çalışmalar yıllarca sürdü. Vivien Theodore Thomas Hopkins cerrahi laboratuvarında amir olarak çalıştı. Doktorlara cerrahi yöntemlerini ve yeni dikiş yöntemlerini öğretiyordu.

Mavi Bebek Sendromu ve Thomas

Kendisi lise eğitiminden sonra tıp fakültesine yazılmış, ancak biriktirdiği paraların borsa iflası nedeniyle kapanan banka ile heba olması yüzünden, Vivien Theodore Thomas üniversite eğitimini maddi sıkıntılar yüzünden alamamıştı. Doktorun eli altında çalışma fırsatı bularak, evini geçindiriyordu. El becerisini ve pratik zekasını fark eden cerrah, onu gittiği her yere götürüyordu. O yıllarda siyah-beyaz çatışması da vardı. Bu yüzden siyahi Vivien Thomas, ameliyatlara bile zar zor girebiliyordu.  Akademik bir kariyeri olmadan, en ünlü cerrahlarla aynı masada ameliyat yapması, bu adamın en büyük başarısı ve buruk kaderidir.

vivien Thomas

Vivien Theodore Thomas Hayat kurtarıcı teknikler

 

Oksijen eksikliğine maruz kalan ve dudakları mavileşen bebekleri kurtaracak ameliyatların öncüsü Vivien Theodore Thomas’tır. Onun, birlikte çalıştığı cerrah da bu tür ameliyatlara mutlaka onu da götürürdü. İşi bu adamdan öğrendi denilirse yanlış olmaz.  Fakat ödül alan, takdir edilen para kazanan kişi cerrahtı. Thomas ise onun gölgesinde kalıyordu.  Birkaç başarılı ameliyat sonrasında bu siyahi genç ün kazanmaya başlamıştı. Bu sıralarda da yine içinde ukde kalan tıp eğitimi için başvurduysa da her şeye sıfırdan başlaması gerektiği için  bu yoldan vazgeçti. Hayatı, bir cerrahın gölgesi altında fakat işi bitiren kişi olma rolünü oynayarak geçti. O çok iyi bir cerrahtı. İlk defa denediği cerrahi yöntemlerle  çalıştığı hastanenin milyonlarca dolar kazanmasına vesile oldu ama o bir teknisyen olarak düşük maaşla çalışmak zorundaydı. Thomas, cerrahi tekniklerini Dr. Alfred Blalock ve Dr. Helen Taussig birlikte uyguladılar ve her ameliyatı başarı ile tamamladılar. Vivien Theodore Thomas  biyografisini anlatan Tanrıyı Oynayanlar filmi izlemek için tıklayın. Mendillerinizi de hazırda tutun. Aşağıda Vikipedia’dan alınan ve V. Thomas’ın uyguladığı yöntem şeması yer almaktadır:

modifiye edilmiş anastomoz