Eau de Space

Uzay kokusunu parfüm yaparak piyasaya sürmeye hazırlanıyor

NASA’da görevli bir kimyagerin ürettiği “uzay kokusu”nun piyasaya sürebilmesi için bir kampanya başlatıldı. Eau de Space adlı parfümün kokusu barut, biftek, ahududu ve rom karışımına benzetildiği belirtiliyor.

NASA‘da çalışan kimyager tarafından geliştirilen ‘uzay kokusu’nun parfüm biçiminde piyasaya çıkması için kitle fonlaması platformu olan Kickstarter da bir proje başlatıldı. Eau de Space olarak adlandırılan parfümün barut kokusu gibi olduğu belirtiliyor.

Omega Ingredients’ın ürün yöneticisi Matt Richmond’a göre “Eau de Space”, 2008’de NASA tarafından görevlendirilmiş olan Steve Pearson adlı kimyager tarafından dört yıllık bir çalışmayla geliştirildiği belirtliyor.

Geçmişte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan Peggy Whitson, 2002’de CNN’deki bir söyleşisinde uzay boşluğunun kokusunun “silah ateşlendikten hemen sonra çıkan barut kokusuna” benzediğini belirtmişti.

Barut, biftek, ahududu ve rom karışımı ile Eau de Space

Matt Richmond ise Eau de Space kokusunu tarif ederken zorlandığını belirterek “Astronotlar kokuyu barut, yüksek ateşte pişirilen biftek, ahududu ve rom kokularının karışımına benzetiyor” dedi.