spacex-mars

Türkiye Spacex Mars Projesine Ortaklık İçin Başvuracak

Cumhurbaşkanı danışmanlarından Bülent Gedikli Spacex Mars projesine yatırım yapmak için başvuracaklarını açıkladı.

Son yıllarda adından sürekli bahsedilen Elon Musk yaptığı çalışmalar ile insanoğlunu Mars’a taşımayı hedefliyor. Bu amaçla Spacex firmasını kuran Falcon 9 roketlerini geliştiren Musk yakın gelecekte Mars’ta bir koloni kurmayı hedefliyor. Geçtiğimiz günler tekrar kullanılabilir roketlerden Falcon 9’u başarı ile uzaya gönderip tekrar tek parça halinde dünyaya indiren firma bu konuda oldukça kararlı.

Çıktığı televizyon programında çeşitli açıklamalarda bulunan Başdanışman Gedikli; “Varlık Fonu’nu kurmakta bir hayli gecikti. Yeni kurulduğu için istenilen verimi alamadık” açıklamalarında bulundu. Gedikli ayrıca fonun yeni bir organizasyonla birlikte işlev kazanacağını söyledi. Bu amaçla stratejik ortaklıkları kovaladıklarını ve Elon Musk’ın SpaceX projesine dahi ortak olabileceğimizi bildirdi. Ortaklığın şu an değerlendirmede olduğunu bildirdi.

Dünyanın merakla takip ettiği gelişmelerden birisi olan SpaceX projesini zorlayan en büyük konulardan bir tanesi maddi fon. Ortaklık teklifinin iletilmesi halinde Elon Musk’ın teklifi olumlu bir şekilde karşılayacağı düşünülmekte.

Türkiye Uzay Alanında Gelişmeye Devam Ediyor

Özellikle son yıllarda ülkemizde uzay araştırmaları açısından oldukça olumlu adımlar atılmakta. Gönderilen yerli uydular ve yerli fırlatma rampası çalışmaları gösteriyor ki ülkemizin de yeni bir uzay yarışında yer alacağına işaret ediyor. Gediklinin açıklamaları bu yönde oldukça önemli.