Teknoloji Devi Apple Sürücüsüz Araç Tanıtımlarını 2024'de yapacaklarını Açıkladı

Teknoloji Devi Apple Sürücüsüz Araç Tanıtımlarını 2024’de yapacaklarını Açıkladı

Tasarımları ve özellikleriyle elektronik cihaz markaları arasında en sevilen ve tercih edilenlerden biri olan Apple, sürücüsüz elektrikli araç üretimi üzerinde çalıştıklarını 2015 yılında duyurmuştu. Oldukça merak uyandıran bu açıklamanın ardından geçtiğimiz günlerde ise “Apple Car” adı verilen sürücüsüz aracı 2024’de tanıtıma çıkaracakları ve üretime başlayacakları iddia edildi. Reuters’ın haber içeriğinde açıklanan bu tarihte sonradan bir değişiklik olmazsa AppleCar 2024’de araba piyasasına giriş yapacak. Araba piyasasına girmesiyle piyasayı şaşırtan Apple’a otomotiv sektörünün dev markalarının nasıl tepkiler vereceği ise merak konusu.

Tamamen Elektrikli Bir Araç

Tamamen elektikli bir araç olacak olan Apple Car’da kullanılan pillerin klasik lityum-iyon piller değil, son teknolojiyle üretilecek olan piller olması bekleniyor. Nanocell adı verilen teknolojiyle üretilecek nano piller AppleCar’ı diğer araçlardan ayıracak özelliklerden biri olacak gibi duruyor. Bu pillerin lityum pillere göre avantajı ise ısıya dayanıklılığı ve de ömrünün daha uzun olması. Bu özellik ise aracın daha piyasaya girmeden rakiplerinden ayrılmasını sağlıyor.

Teknoloji Devi Apple Sürücüsüz Araç Tanıtımlarını 2024'de yapacaklarını Açıkladı

Tamamen Sürücüsüz ve Otonom Bir Araç

Sürücüsüz ve tamamen otonom bir araç olacak AppleCar, bu alanda var olan ve bazı bölgelerde kullanılan benzer araçlara rakip olacak gibi duruyor. Aynı zamanda bu araçların Apple marka elektronik cihazlardan da kontrol edilebilmesi bekleniyor. Diğer bir yandan tasarımı tam bir merak konusu olan sürücüsüz aracı için, Apple tarafından bu konuda yapılmış bir açıklama bulunmuyor. Diğer bir yandan ise tasarıma değil donanıma öncelik verdikleri söylentiler arasında. Diğer bir yandan aracın tasarımının nasıl olacağı ve fiyatının ne kadar olacağı tam bir merak konusu.

Apple bu aracı tek başına mı piyasaya sürecek?

Apple’ın AppleCar projesi için otomotiv sektöründeki büyük markalardan biriyle ortak olması söz konusu olabilir. Apple’a yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, diğer markalara ait otomotivlerin içine sürücüsüz bir araç olabilmeleri için gerekli olan sistemin Apple tarafından sağlanacağı iddiası mevcut. Resmi olmayan bu bilgiye göre ise anlaşıldığı üzere Apple’ın 2024 yılında otomotiv piyasasına resmen adım atması bekleniyor.