Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji bağımlılığı nedir? Teknoloji, insan hayatına birçok fayda sağlayan buluşları bünyesinde barındırmaktadır. İnsan hayatı teknoloji sayesinde yeni bir çağ atlamış ve birçok alanda kolaylık yaşanmıştır. Fakat, teknolojinin gelişmesi beraberinde kontrolsüz kullanımı da getirmiştir. Teknolojik ürünleri gereğinden fazla kullanmak insan hayatını önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Teknoloji bağımlığı, kişilerin bu ortamdan yoksun kaldığında hissettiği sıkıntılı ve endişeli duygu olarak tanımlanabilmektedir. Kişiler hissettikleri bu duygu sonucunda kontrolünü kaybedebilmekte hatta sinir krizi dahi geçirebilmektedir. Teknoloji bağımlılığı farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir. Oyun bağımlısı, sosyal medya bağımlısı gibi türleri bulunan teknoloji bağımlılığı, kişilerin gündelik yaşamlarındaki büyük bir zamanı çalmakta ve verimsiz vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Nitekim her hareketimizde internet ile karşı karşıya kaldığımız devirde, bu ortamdan uzak kalmak pek kolay değildir.

Teknoloji Bağımlılığı Türleri Nelerdir?

Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızın her alanında teknolojik yenilikler ile karşılaşmaktayız. Nitekim her alanda karşımıza çıkan bu yeniliklerden uzak kalmak pek de mümkün olmamakta. Teknoloji bağımlılığı çeşitli kategorilerde kendini gösterebilmekte ve her insanda farklı düzeylerde ortaya çıkmaktadır.

  • İnternet bağımlılığı
  • Alışveriş bağımlılığı
  • Sosyal medya bağımlılığı
  • Video bağımlılığı
  • Dizi ve film bağımlılığı
  • Oyun bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji Bağımlılığının Zararları

Teknoloji bağımlılığı nedir? Teknolojinin insan hayatına katkıları oldukça mühimdir. Fakat kontrolsüz ve sık kullanılan teknolojik aletler, bireylerin sosyal hayatından psikolojisine kadar büyük ölçüde rol sahibi olurlar. Kontrolsüz kullanılan teknolojik aletler sonucunda bireylerde; saldırganlık, depresyon, anksiyete, özgüven kaybı, zihinsel gerilik, sosyalleşme problemleri, suçluluk duygusu, sinir, stres, korku, yalnızlık hissi, ani psikoloji değişimleri, bel ağrıları, boyun ağrıları, sırt ağrıları, gözlerde bozulma gibi sağlık problemleri görülmektedir.

Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Durdurulur?

Sınır Koyma

Teknoloji bağımlılığından kurtulmak isteyen bireyler günlük internet vs. kullanımı yavaş bir şekilde düşürmeye çalışmalıdır. Fakat sadece süreleri düşürmeniz bir süre sonra sıkılıp geri dönmenize sebep olabilir. Bu süreç içerisinde kendinize farklı aktiviteler bulabilirsiniz. Bu aktivitelerin kalıcı olması ve sizi bağımlılıktan alıkoyan şeyler olması önem arz etmektedir.

Egzersiz

Hayatı düzene sokmanın en güzel yollarından biri hiç kuşkusuz düzenli egzersiz yapmak. Bu sayede sosyalleşme ve teknoloji ortamından uzak kalma adına büyük bir adım atabilirsiniz.

Dışa Dönük Bir Yaşam

Çoğu vaktinizi ev ortamında geçirmek yerine dışa dönük, sosyal bir yaşamın kapısını aralayabilirsiniz. Bu işe arkadaşlarınızla vakit geçirerek başlayabilirsiniz.