brahmagupta 1

Sıfırı Bulan Adam Brahmagupta Kimdir?

Brahmagupta milattan sonra 598 yılında doğmuş 668 yılında ölmüştür. Bu adamın babası da bir gök bilimciydi. Kendisi de  astroloji ve matematik bilimine merak sardı ve matematikçi olarak ileride tarihe geçeceğinden haberi olmadan  matematik problemlerini çözmeye devam etti.

Brahmagupta sıfır rakamını tarihte ilk bulan adamdır. Bu adamın en büyük katkısı sıfır rakamını bulmasıdır. Toplama ve çıkarmada sıfırın etkisiz eleman olduğunu çarpmada yutan eleman olduğunu Hindistan’da ilk ortaya atan kişidir. Brahmagupta sıfırı bir sayıya böldüğümüzde sonucun sıfır olacağını yazmıştır. Tek hatası ise sıfırın sıfıra bölünmesi durumunda sonucun yine sıfır olacağını belirtmesiydi. Ancak bu yanlıştı daha sonra matematikçiler, sıfırın sıfıra bölünmesinin anlamsız olduğunu bulacaklardı.

brahmagupta

 

Brahmagupta Sıfırı Bulan Adam

Brahmagupta Pi sayısının yaklaşık olarak 3 olduğunu ilk ortaya atan adamdır.  Daha ince bir hesap gerekirse karekök içinde 10 sayısının gerçek Pi değerini vereceğini söylemiştir. Ancak bu da tam olarak pi sayısın vermez ama bu sayıya 0,66 hata ile yaklaşır. Karekök 10 değeri 3.162 olarak çıkar. Oysa pi değeri 3.14 olarak sabittir ve bir dairenin-çemberin çevresinin, merkezinden geçen en uzun kiriş olan çapına bölünmesi ile elde edilir.  Bütün çemberler ve daireler için bu sayı sabittir.  Brahmagupta hesaplarına göre 1 yılın 365 gün ve 6 saatten ibaret olduğunu söyledi. O zamanın teknolojisi ile yola çıkarak dünyanın hiç dönmediğini iddia etti.  Elbette bu yanlıştı. Ancak Brahmagupta sıfırı bulması nedeni ile çok önemli bir buluşa imza attı. Dahası negatif sayıları toplayınca yine negatif sayı elde edileceğini ortaya attı. 2 negatif sayıyı çarptığımızda ise pozitif bir sayı elde edeceğimiz de bu adam ortaya atmıştı.

Eski Yunan medeniyeti, matematik ve diğer bilimlerin beşiğidir ancak bu medeniyet bile sıfır rakamını bulmamıştı. Brahmagupta’nın önemi buradan geliyor. Ancak 2017 yılında Oxford üniversitesi araştırmacıları, sıfır rakamını bulan ilk kişinin Brahmagupta olmadığını, bu rakamın yine Hintliler tarafından bulunduğunu fakat bu buluşun daha eski olduğunu ortaya attılar.  Eğer öyle ise de Brahmagupta öncesinde sıfır rakamı kullanılmadı ve dahası tek başına özgür bir rakam olduğu ileri sürülmemişti.