1045x587 302110 1

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda otel açıyor!

Rus bir şirket, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni bir modül ekleyerek uzay turizmini bir seviye ileri taşımayı planlıyor. Modülde bir hafta kalmanın 40 milyon dolara mal olacağı ve 20 milyon dolara kozmonotlarla uzay yürüyüşü yapılabileceği de söyleniyor. Detaylar haberimizde.

Rus şirket, yalnızca astronotlar tarafından gerçekleştirilen uzay yürüyüşünü 20 milyon dolar ödeyen herkese deneyim ettirmeyi planlıyor. Rusya için çeşitli uzay araçları ve malzemeler üreten RKK Energia isimli şirket, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni bir modül ekleyerek burada ziyaretçileri ağırlamayı hedefliyor. Şu an Rusya için Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kullanılacak iki adet modül (bilim laboratuvarı ve güç desteği merkezi) üreten şirket, Rusya’dan yalnızca bir modülün ödemesini aldı ve diğer modülün üretim masrafını uzay turizmiyle karşılamayı düşünüyor.

Ziyaretçilerin kalacağı modül yalnızca iki metre küp boyutlarında olacak ve dört adet yatak bulunduracak. Bunun yanı sıra modülde 9 inch büyüklüğünde camlar, tıp ve hijyen istasyonu, 16 inch’lik camı bulunan bir salon da yer alacak.

russia science power module

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda konaklamanın maliyeti ne kadar?

RKK Energia modülde bir veya iki hafta konaklamanın 40 milyon dolar tutacağını paylaştı. Şirketin bu oteli faaliyete sokabilmesi için en az 12 yolcu bulması ve yolcuları ön ödeme olarak 4 milyon dolar vermeye ikna etmesi gerekli. Eğer sene içerisinde bir hafta konaklayacak 6 yolcu bulabilirse, şirket bir senelik masrafını çıkarmış olacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu 2028 senesine kadar faaliyetlerine devam edecek ve şirket tarafından paylaşılan bilgilere göre modülün üretimi 5 sene sürecek. Bu nedenle şirketin elini çabuk tutması gerekli.