self driving car 1

Qualcomm sürücüsüz otomobillerini test sürüşüne çıkarıyor

Kaliforniya, Qualcomm’un da aralarında bulunduğu birkaç şirkete test sürüşü gerçekleştirme izni verdi. Böylece Qualcomm, Nvidia gibi rakipleriyle bir başka sektörde daha karşı karşıya gelmiş oldu. Şirket, test sürüşleri sayesinde sürücüsüz otomobil teknolojisini daha da geliştirecek.

Sürücüsüz otomobil teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten şirketlerden birisi olan Qualcomm, Kaliforniya’da sürücüsüz otomobillerini denemek adına gerekli izni aldı. Üç sürücüyle birlikte birlikte tek bir aracını denemek için izin alan şirket, Nvidia gibi rakipleriyle bir başka sektörde daha karşı karşıya gelmiş oldu.

Qualcomm sürücüsüz otomobil teknolojisi

Qualcomm sektörden büyük bir pay istiyor

Qualcomm’un test sürüşünde kullanılacak olan otomobilinde yalnızca birkaç ay önce duyurulmuş olan 9150 C-V2X yonga kullanacak. Bu özel yonga otomobile 360 derecelik görüş açısı sunacak, diğer araçlarla bilgi paylaşımı yapmasını sağlayacak ve altyapı üzerinden trafik ışıkları hakkında bilgi edinmesini mümkün kılacak. Başka şirketlerle birlikte çalışarak sürücüsüz otomobil teknolojisini denemekten de geri durmayan şirket, otomotiv için ürün yönetimi başkan yardımcısı olan Nakul Duggal tarafından yapılan açıklamaya göre yeni şekillenmeye başlayan sektörde büyük bir yer edinmek istiyor. Bunun yanı sıra Qualcomm’un diğer ülkeler ve şehirlerde de sürücüsüz otomobil teknolojisi test etmek için başvurular yapacağı biliniyor.