ps5

PlayStation 5, PS4’e Göre 100 Kat Daha Hızlı Gelecek

PS5’için geliştirilen SSD birçok geliştiricilerden övgüler aldı. CEO: Kenichiro Yoshida, yaptığı açıklamada PS5’için geliştirilen SSD ile PS5’in PS4’e göre 100 kat daha hızlı olacağını belirtti.

Sony, PlayStation 5’in genel özelliklerini açıklasa da, gelecek olan PS5’in birçok detay henüz ortaya çıkmamış durumda. Ancak her ne kadar PS5’in SSD sürücüsü sıklıkla konuşulsa da, PS5’in SSD’nin teknik özellikleri hala bilinmiyor.

Sony’nin açıkladığı resmi bir belge, PS5’in oyun anlamında yeni bir çağ açacağını ortaya koyar cinsten. Yoshida, PS5’in ultra hızlı SSD’sinin performansını daha iyi anlaşılabilmesi için bir kıyaslama yaparak açıkladı. Yaptığı  açıklamda yeni nesil konsolun PS4’ten 100 kat daha hızlı olduğunu öne sürdü.

“PS5, yüksek hızlı SSD’si ile yeni bir çağ  açacak”

Sony, oyun tarafında sadece sürükleyicilik değil, aynı zamanda oyunların hızını da artırmayı planlıyor. Yoshida açıklamasında “Özel olarak tasarlanmış yüksek hızlı bir SSD ile, PS4’ten yaklaşık 100 kat daha yüksek veri işleme hızlarına ulaşmayı planlıyoruz. Oyun yükleme süreleri çok daha kısa olacak ve oyuncular anlık olarak inanılmaz oyun dünyalarına geçebilecek.” sözlerine yer verdi.

playstation 5 kontrolcusu duyuruldu dualsense 3

Dualsense, 3D ses teknolojisi  ile oyun deneyimi bir adım öteye gidecek

Yoshida PS5 ile gelecek olan DualSense kontrol cihazında yer alacak olan dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetik düğmeleri sayesinde hissiyatın dahada öne çıkacağını böylelikle de kullanıcıları oyunla bütünleşeceklerini açıkladı. PS5, de yer alan ses akustiği özel bir 3D ses işleme birimini barındıracak. Sony’nin yeni oyun konsolu yeni hız, hissiyat ve ses olarak daha önce imkansız gibi görünen bir oyun deneyimi sunacağı yönünde.

PlayStation 5 her ne kadar çok yetenekli olsa da konsolun fiyatı ve tasarımı maalesef halen bilinmiyor.