Oyun konsollarının tarihi

Oyun konsollarının tarihi bölüm 3

Oyun konsollarının tarihi hakkında bu konuda okurlarımız için 1985 yılı ve sonrası oyun konsolları hakkında bilgiler sunacağız.

Oyun konsollarının tarihi oldukça uzun bir serüvene sahip. O kadar uzun ki bunu 3 bölüme bölmek durumunda kaldık. Bir önceki bölümde 1970’li yıllarda atari salonlarının yaygınlaştığı, bu yıllarda Atari 2600 ve Intellivision konsolunun rekabet içerisinde olduğu ve 1985 yılında yeni bir rakibin doğduğundan bahsetmiştik.

Oyun konsollarının tarihi

1985 yılı, oyuncular için adeta yeni bir dönem başlamıştı. Bu yıl ortaya çıkan Nintendo Entertainment System, oyunculara harika özellikler sunuyordu. Bilindiği üzere Nintendo 19. yüzyılda kurulan köklü bir eğlence firması. Daha önce konsollar için oyun üretiyordu. Oyun konsolu işine giren Nintendo, NES ile dünya genelinde 62 milyona yakın satış yaparak büyük bir başarı elde etti. NES renkli bir oyun konsolu olması, müzikler içermesi ve kaliteli grafiklere sahip olmasıyla ön plana çıkıyordu. Bu konsolun en popüler oyunu Super Mario Bros. olarak yer aldı.

NES, dünyayı kasıp kavurduktan sonra 90’lı yıllara doğru ortaya çıkan SEGA Mega Drive oyun konsolu, yüksek grafik kalitesi ve özellikleriyle ön plana çıkıyordu. 7.6 MHz işlemci hızını içerisinde barındıran oyun konsolu dünya genelinde 31 milyona yakın bir satış başarısı yakalamıştı. Oyun konsolunun en popüler oyunu Sonic the Hedgehog olarak yer aldı.

Oyun konsollarının tarihi

90’lı yıllar adeta oyun konsolları ve oyunlar için büyük gelişmelerin yaşandığı bir dönem oldu. 1994 yılında Sony tarafından geliştirilen PlayStation 1, ortaya çıkışı ile oyuncuları hayrete düşürdü. Konsol, grafik kalitesi ve performansı ile kullanıcıları büyülemişti. 102.5 milyon civarı bir satış yakalayan konsol, günümüzde halen yeni jenerasyonlar ile gelişmeye devam ediyor. Bu konsolun şu anki en güncel sürümü PlayStation 5 olarak yer alıyor.

2000’li yıllarda ortaya çıkan Xbox oyun konsolu, Microsoft tarafından geliştiriliyordu. O zamandan beri günümüzde halan geliştirilen oyun konsolunun en son modeli 2020 yılında çıkan Xbox Series ailesi olarak yer almakta. Oyunlar günümüzde gerçekçi grafikler ve yüksek özellikler ile oyuncuları etkilemeyi başarıyor.