Oyun konsolları tarihi

Oyun konsolları tarihi bölüm 1

Günümüzde pek çok oyun konsolu bulunuyor. Peki oyun konsolları ve gelişim tarihi nasıl gerçekleşti? Bu konumuzda bilgilendireceğiz.

Oyun konsolları özellikle oyuncular ve teknoloji meraklıları için önemli bir alan olmaktadır. Teknoloji ve oyun sever insanlar, dünyanın ilk oyununu ve oyun konsolunu da merak ediyor. Dünyanın ilk oyun konsolu günümüze göre oldukça ilkel dursa da o günün şartlarına göre oldukça büyük bir gelişme olarak yer alan bir olaydı.

Oyun konsolları ve gelişim tarihi

Oyun konsollarının tarihi 50’li yıllara kadar dayanıyor. Teknoloji ve bilgisayar o zamanlar gelişmeye devam eden aygıtlar idi. O yıllarda ilk oyun fikri ortaya atılmaya başladı. 1950’li yılların ilerleyen zamanlarında ortaya çıkan oyun dünyanın ilk video oyunu olarak kabul edildi. Bu oyun bir masa tenisi oyunuydu. Yeşil renkli nokta hareket ediyor ve çizgi şeklinde ilerliyordu.

60’lı yıllarda çeşitli oyun konsolu ve oyun denemeleri yapıldı. O yıllarda oyunlar genellikle tek renk içeriyordu. Siyah arkaplan üzerine beyaz renk olan oyunlar, kullanıcılar için devrim niteliğindeydi. Bu dönemde çeşitli oyun konsolu denemeleri yapılsa da seri üretim henüz gerçekleşmemişti.

Oyun konsolları tarihi

İlk jenerasyon yani seri üretime sahip oyun konsolları 70’li yılların başında ortaya çıkmaya başladı. O yıllarda popülerliğine popülerlik katan oyun konsolu Odyssey olmuştu. Zamanına göre oldukça başarılı bir oyun konsolu olan bu model, 350.000’in üzerinde satış başarısı yakalamıştı.

İlk jenerasyon oyun konsolu o zamanlar daha çok çizgi, nokta ve bazı şekillerden oluşuyordu. Genel olarak siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renge sahipti. Bu konsol ile ilgili bir diğer ilginç olay konsolun sesli olmamasıydı. Yani oyuncular sessiz sinema gibi oyun oynuyordu fakat oyuncular için bir devrim niteliğinde olan bu konsol oyuncuları etkilemeyi başarmıştı. Oyun konsolları için ses ve renkli oyun teknolojisi ilerleyen yıllarda eklendi.

70’li yılların sonuna doğru oyun konsollarında çeşitli gelişmeler yaşanırken atari salonları da kurulmaya başlandı. Atari salonlarının bu adı almasının sebebi o zamanlar Atari konsolunun ön plana çıkmasıydı. Yazının devamı için ikinci bölüme geçiş yapabilirsiniz.