osirisrex 1 scaled

Osiris-Rex Dünya’nın Çok Yakınından Geçecek!

NASA’ya ait olan Osiris-Rex uzay aracı geçen yıl ‘Bennu’ göktaşını araştırmak için uzaya gönderilmişti. Geçen yıl fırlatılan uzay aracı Dünya’nın çok yakınından geçecek!

Saatte 31.000 km hız ile Bennu isimli göktaşına doğru ilerleyecek olan Osiris-Rex, Dünya’nın yaklaşık 17.700 Km uzaklığından antartika üzerinden geçerek Bennu’yu araştırmaya gidecek. Bu yolculuğu yaklaşık olarak bir yıl sürecek.

Bu geçiş esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması adına NASA; uzay aracı ile iletişimde olacağı yaklaşık 1 saatlik zaman diliminde; Osiris-Rex‘in yolculuğunun güvenli geçmesi için çeşitli önlemler almayı da ihmal etmeyecek.

Bennu göktaşı yaklaşık 500 metre çapında; bu göktaşının etrafında ki yörüngeye yerleşerek örnek parçalar toplayacak olan Osiris-Rex’in dünyamıza dönüşü tahmini olarak 2023’u bulacak.

Osiris-Rex’ Neden Bennu’yu Araştırmaya Gidiyor?

Göktaşı Bennu’nu dünyanın yörüngesinden belirli dönemlerde geçiyor. Tahmini olarak ise göktaşının 2175 ila 2196 yılları arasında dünyaya çarpma ihtimali bulunuyor. Dünya’ya çarpma ihtimaline karşı barındırdığı materyallerin tespit edilmesi ve  gerçekleşebilecek çarpma ihtimaline karşı önceden önlemler alınması adına bu araştırma hayati önem taşıyor.