Nokia 5G 1

Nokia 5G Amiral Gemisi Akıllı Telefon Bu Yıl Sonra Başlatabilir

Qualcomm ve HMD Global geçtiğimiz ay, Fin markasının çeşitli pazarlarda 5G akıllı telefonlar piyasaya sürmesini sağlayacak dünya çapında bir lisans düzenlemesine girdiklerini açıkladı. NokiaPowerUser’dan yeni bir raporda, HMD Global’in şu anda bir değil iki 5G akıllı telefonda çalıştığını iddia ediyor. Biri amiral gemisi teklifi sunarken, diğeri birinci sınıf bir akıllı telefon olacak.

Nokia 5G Flagship Smartphone, 2013’te Piyasaya Sunuldu

Rapora göre, Nokia 5G amiral gemisi akıllı telefon Qualcomm Snapdragon 855 okta çekirdekli işlemci tarafından desteklenecek. Akıllı telefonun donanım özellikleri ile ilgili başka hiçbir ayrıntıya değinilmese de, rapor HMD Global’in üçüncü çeyreğin sonundan önce başlatmayı planladığını öne sürüyor. Lansmanın özel bir etkinlikte mi yoksa Berlin’de IFA 2019’da mı gerçekleşeceği henüz görülmedi.

Nokia 5G

Eğer söylentilere inanılırsa, Nokia 9 PureView’in halefi, selfie kamera için delikli bir kesikli 2K kenardan kenara bir ekrana sahip olacak. Görüntüleme cephesinde, akıllı telefonun Nokia 9 PureView’da görülen penta kamera kurulumunun aynı kalması bekleniyor. Bununla birlikte, yaklaşmakta olan amiral gemisi, gelişmiş görüntü kalitesi sağlamak için daha büyük bir sensör kullanabilir.

5G Amiral Gemisi Modelinin Yanında Başlatabilir

İlginç bir şekilde, raporda HMD Global’in amiral gemisi modeliyle birlikte daha uygun fiyatlı 5G akıllı telefonu piyasaya süreceğini belirtiyor. Amiral gemisi Nokia 5G akıllı telefon, kaputun altında bir Snapdragon 855 yonga setine sahip olurken, orta sınıf 5G akıllı telefon Snapdragon 700 serisi bir yonga setinde çalışacak. Akıllı telefonun Qualcomm’un söylentili Snapdragon 735 okta-çekirdekli işlemcisi olması mümkün. Qualcomm Snapdragon 735’in, şirketin amiral gemisi Snapdragon 855 ile aynı olan bir 7nm işlem düğümü kullanılarak inşa edilmesi bekleniyor. Ayrıca, orta sınıf segmente 5G bağlantısını da getiren entegre bir 5G modeme sahip olacak.