Nintendo girişimi

Nintendo girişimi ve başarı hikayesi

1889 yılında kurulan Nintendo, hayranları tarafından girişimi ve başarı hikayesiyle merak edilen bir konu haline gelmiş bulunmakta.

Nintendo tarihini incelediğimizde bu firmanın köklü bir eğlence firması olduğu görülüyor. 1889 yılında kurulan Nintendo, o zamanlarda da oyun ve eğlence alanına ağırlık veriyordu. Günümüze kadar Super Mario Bros. ve Donkey Kong gibi pek çok oyunu ile tanınan firma, Nintendo Entertainment System ve Wii gibi çeşitli konsolları ile de büyümeye devam etti. Nintendo hakkında bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor.

Nintendo girişimi

23 Eylül 1889 tarihinde Japonya’da kurulan Nintendo, o dönemde daha çok oyun kartlarına ağırlık veren bir firmaydı. Samsung ve Nokia gibi köklü firmalar incelendiğinde bu firmaların teknoloji öncesinde farklı sektörlere girdiği görülürken Nintendo bu şekilde yapmayıp doğrudan oyun sektöründe işe başlıyor.

60’lı yıllara kadar pek çok oyun kartı çeşidi üreten şirket, artık oyun kartları yerine farklı bir işe girmek istiyor. Bu konuda firmanın yaptığı çalışmalardan birisi oyuncak üretmek oluyor. 1966 yılında Ultra Hand adıyla çıkarılan bir oyuncak kol, o dönemde firma için oldukça başarılı bir satışa imza atıyor. Nintendo, bu başarıdan sonra oyuncak üretimine devam ediyor fakat dev oyuncak firmaları arasında yeterince başarılı olamıyor.

Nintendo girişimi

70’li yıllarda oyun sektörüne giriş yapmaya başlayan Nintendo, o zamanlar gelişen teknolojiler arasında yer alan atari salonları için video oyunları üretiyor. Az çok gelir elde eden firma, video oyunlarının yanı sıra oyun konsolu işine girmek istiyor. Bundan dolayı Nintendo, Color-TV Game adında renk desteğine sahip bir konsolu piyasaya sürüyor.

80’li yıllara doğru firma yeni bir fikir arayışı içerisine giriyor. Bu yıllarda henüz taşınabilir oyun konsolu bulunmuyordu. Hemen bunun için çalışmalara başlayan ekip, dünyanın ilk taşınabilir oyun konsolu olan Game & Watch konsolunu üreterek ticarette öne çıkan firmalar arasında bulunuyor.

Firmanın 80’li yıllarda en çok tutan bir diğer oyun konsolu ise Nintendo Entertainment System oluyor. Oldukça popüler olan bu oyun konsolunun en çok satan oyunu ise Super Mario Bros. olarak yer alıyor. Günümüze kadar liderliğini koruyan Super Mario Bros. yerini Minecraft oyununa bıraktı.