Marsbee To Discover Life On Mars Know More About It 1

NASA, inceleme için Mars’a robot arılar gönderecek

NASA’nın Mars ile ilgili sıra dışı planlarına bir yenisi daha eklendi. Araştırma kuruluşu, Kızıl Gezegen’i incelemek adına arı benzeri küçük robotların kullanılmasına karar verdi. Robotları geliştirme çalışmaları yakında başlayacak.

NASA, Mars’taki keşif seferlerini hızlandırmak adına robot arılardan yardım almaya karar verdi. Bir süredir Mars’ı konu alan görevleriyle gündemde olan NASA’nın, atmosferde rahat ve hızlı bir şekilde dolaşabilecek robotlar üretmek adına bilim insanlarından oluşan özel bir ekip kurduğu duyuruldu. Ekip, üretilecek olan robotların Mars atmosferine uygun bir şekilde geliştirilmesinden ve bilgi toplama görevini en iyi şekilde yerine getirecek donanımların seçiminden sorumlu.

NASA Marsbee

Henüz bu robotların nasıl çalışacağı, neler yapabileceği ve tam olarak ne zaman Kızıl Gezegen’e gönderileceğiyle ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Ancak robotların “Marsbee” olarak isimlendirileceği ve Mars atmosferinde uçabilmek adına ağustos böceklerine benzer bir kanat sistemine sahip olacağı açıklandı.