firefox browser 1

Mozilla Firefox’un iOS Sürümüne “İzleme Koruması” Özelliği Geldi

Mozilla tarafından geliştirilen popüler web tarayıcısında, ziyaret edilen sayfaların kendisini izlemesini istemeyen kullanıcıların kullanımı için geliştirilen Firefox’un iOS sürümüne “izleme koruması” özelliği getirildi.

iOS kullanıcıları için sunulan “İzleme Koruması” ile web sitelerinin kendilerini izlemesinden endişe duyan iOS işletim sistemine sahip cihaz kullanıcılarına özel olarak Firefox’a eklendi.

Facebook’da yaşanan kullanıcı verilerinin sızdırması skandalından sonra kullanıcıların bu konuda duymuş olduğu endişeyi gidermek için geliştirilen yenilik, Chrome’dan sonra en fazla tercih edilen web tarayıcısı olan Firefox’a eklendi.

Firefox iOS

Geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan izleme koruma özelliği, iOS işletim sistemine sahip cihazlarda güncellenerek tüm Firefox uygulamalarına varsayılan olarak getirildi. Bu sayede kullanıcılar Google, Facebook veya farklı bir web sitesi tarafından izlenme kaygılarında son verilmiş olundu.

Mozilla’nın yaptığı açıklamada; “Mozilla’da insanların gizliliğine saygı duyulması gerektiğine ve hangi bilgileri paylaşacaklarının kullanıcıların kontrolünde olmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Artık kullanıcıların verilerini paylaştıkları şirketlerden istedikleri şey de bu.” ifadelerine yer verildi.

Şu an için sadece iOS işletim sistemine sahip cihazlara getirilen özelliğin, diğer platformlara da kısa süre içinde getirilmesi bekleniyor. Ek olarak Apple’ın iOS tabanlı cihazlarında varsayılan olarak gelen Safari web tarayıcısında da web sitelerin kullanıcı faaliyetlerini izlemesini engelleyebilen bir izleme engelleme özelliğinin olduğunu belirtelim.