Motorsuz Nitelikte Olan Bir Planör, Saatte 882 Kilometre Hızına Ulaşması Sonucu Dünya Rekoru Kırmıştır.

Motorsuz Nitelikte Olan Bir Planör, Saatte 882 Kilometre Hızına Ulaşması Sonucu Dünya Rekoru Kırmıştır

Spencer Lisenby’in pilotluğunu yaptığı motorsuz nitelikte olan bir planör, rüzgâr enerjisinden de hız alması ile saatte 882 km hıza ulaşmıştır. Motorsuz olan bu planör, 2018 senesinde daha farklı bir planörün ulaştığı hızı aşarak, dinamik süzülme hızı hususunda dünya hız rekoruna sahip olma unvanını elde etmiştir.

Özellikle de yırtıcı olarak nitelendirilen atmaca gibi kuşların hızlarını arttırmak amacıyla kullandıkları dinamik süzülme yöntemi, yaklaşık olarak 20 sene kadar süredir drone ve de planör pilotları tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulanan tekniğin doğru yapılışındaki en önemli etkilerden biri, zaman zaman farklı hızlara ulaşan rüzgarın belli olan bir rota üzerinden izlenmesidir.

Planör pilotluğu yapan kişiler ise, hiç de kısa olmayan bir zamandır ulaşabilecekleri maksimumum hızı yükseltebilmek için bu tekniği uygulayarak uzaktan kumandalı planörleri uçurarak denemeler yapmaktadırlar. Bu kırılan rekordan önceki rekor ise saatte 877 km hıza ulaşabilen bir pilotundur. Yakın bir zamanda ise Spencer Lisenby’in pilotluğunu yapmış olduğu bir planör, yenidünya rekorunu kırmış olan sıfatını elde etmiş olacaktır.

Motorsuz Nitelikte Olan Bir Planör, Saatte 882 Kilometre Hızına Ulaşması Sonucu Dünya Rekoru Kırmıştır.

Planör’ün bu hıza ulaşabilmesindeki en büyük etkilerden biri de hızı saatte 100 km’ye ulaşmış olan rüzgarı arkasına almasıyla daha da hızlanmasıdır.

Hiçbir şekilde motoru bulunmayan bu planör, gücünü de tamamıyla rüzgarın ulaştığı hızdan almaktadır. İşte bu tekniği sayesinde de eski rekoru 5 km ile geçerek yeni rekorun sahibi olmuştur. Ulaştığı hız ise saatte 882 km’dir. Planör, Kaliforniya’nın Parker isimli dağlarına yakın olan bir bölgede uçurulmuş, bu uçuşu sırasında da dönüşleri esnasında son derece güçlü olan bir uçak kadar ses çıkarmıştır.

YouTube’da yayınlanmış bulunan ve de beğenilen videosunda ise planöre ilişkin bazı ayrıntılar yer almaktadır. Bu ayrıntılar ise şu şekildedir: 19 Ocak 2021 tarihinde mevcut olan rüzgar sayesinde planör uçuş nokrasına geri dönebilmiş, bu rüzgarın da saatte 100 km hıza ulaşabilmesi sayesinde de eski rekor kırılabilmiştir. Aynı zamanda bu rekor kırıldığı zaman da havanın sıcaklığı 7-10 santigrat aralığından çıkmamıştır.