mmorpg 1

MMORPG Oyun Terimleri

Özellikle MMORPG tarzında bu durum sıkça yaşanır. Oyuna ait bir terimden söz edilir ama kıyıda köşede o terimin anlamını veren bir sözlük olmadığı için olay sizde sadece soru işareti olarak kalır. Misal, NPC terimini sıkça duymuşsunuzdur. “Non-Player Character” olarak açılır bu kısaltma. Yani kimi zaman görev aldığınız bir amca, bazen alım – satım yaptığınız bir teyze veya sadece orayı süslemek, sadece görüntü olsun diye oraya konulmuş biridir NPC.

 

PvP ve PvE kavramlarını da sıkça duyarız. (Bunların ne olduğunu bilmeyen çok azdır ama ben işimi garantiye alayım.) PvP, “Player versus Player” manasına gelir. Yani karşınızda rakip olarak diğer bir oyuncu veya oyuncular vardır.

 

PvE ise “Player versus Environment” olarak açılır ve PvP’nin aksine buradaki tek düşmanınız, bilgisayar kontrolündeki yapay zekâdır. Bu iki kavramı genellikle bir arada görürsünüz; çünkü biri diğerini yaratır. Yine RPG türünde sıkça kullanılan XP, Experience’ın kısaltmasıdır. Karakterinizle yaptığınız her şey, size XP olarak döner ve belirli miktarda bir XP topladığınızda Level atlamış olursunuz. Bu kısaltmalardan sadece RPG evreninde yok tabii ki. Misal, genellikle dövüş ve aksiyon oyunlarında karşımıza çıkan “Combo” terimi, arka arkaya yapılan ve rakibinizin ilk darbeyi aldıktan sonra Combo bitene kadar savunma yapamayacağı vuruş zincirine karşılık gelir.