Minecraft 20W49A özellikleri

Minecraft 20W49A özellikleri açıklandı

Microsoft’a ait Mojang Studios tarafından geliştirilen Minecraft 20W49A özellikleri ile oyunculara yeni imkanlar sağlamaya başladı.

Minecraft 20W48A ile birlikte oyuna damlataş bloğu, sarkıt ve dikit eklenmişti. Henüz mağaralara eklenmeyen bu bloklar arasında yer alan sarkıtlar su ve lav damlatabiliyordu. Altında kazan olduğunda ise kazanı dolduruyordu. Bunun yanı sıra oyunda doku değişiklikleri yapılmıştı. 20W49A sürümü ile birlikte oyuna 2 yeni özellik eklendi.

Minecraft 20W49A özellikleri

Minecraft 20W49A sürümüne eklenen özelliklerden birisi damlataş mağarası biyomu oldu. Bu biyom ile birlikte bir önceki sürümde eklenen bloklar burada bulunacak. Sarkıt ve dikitlerin de bulunacağı bu biyomda mağaralar daha canlı bir hale bürünecek. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu özelliğin tam olarak bitmediğini yani doğal olarak oluşmadığını oyunculara bildiren ekip, bu özelliği deneyimlemek için bu biyomun seçili olduğu bir dünyanın oluşturulması gerektiğini açıklıyor.

Minecraft 20W49A özellikleri

Oyuna eklenen bir diğer yenilik sculk sensörleri oldu. Ses dalgası, yani titreşim frekanslarından etkilenen bu mekanizma, küçücük sesleri bile hemen algılayabiliyor. Oldukça detaylı bir kodlamaya sahip olan bu blok hakkında bilinmesi gereken birçok şey bulunuyor. Bu blok 8 blok uzağa kadar olan sesleri tespit ederek hemen etkileşime geçiyor. Bu bloğun amacı, titreşimleri anlayarak hemen yanındaki kızıltaş mekanizmasını çalıştırmak. Kısacası bu yeni sistem ile birlikte ses dalgaları ile kızıltaş sistemleri kurmak mümkün olacak.

Ses dalgalarını tespit eden bu sistemin önüne yün koymak sesin iletilmemesini sağlayacak. Yani eğer ki ses dalgalarının belli bir seviyeye kadar tespit edilmesi isteniyor ise yün bloğu ile mümkün kılınıyor. Oyun içerisinde yürüme, yüzme, vurma, blok yerleştirme, blok kırma, basınç plakası kullanma, yıldırım düşmesi gibi birçok olayda bu sistem tetiklenebiliyor.

Sculk sensörleri, diğer sensörler tarafından çıkarılan sesler ile etkileşime geçmiyor. Bu sistemin kullanıcılara pek çok faydası bulunacak. Örneğin evin çevresine bu sistemden kurarak eve hırsız girdiğinde bir tuzak yapılabilir. Bu sayede ev daha güvenli olur. Bu sistemle yapılabilecek daha birçok mekanizma bulunuyor.